Problemi sa kičmom nastaju kao postepen proces koji napreduje sa godinama, a rezultat je promena u strukturama kostiju i mekih tkiva kičme. Brzina ovih promena često je uzrokovana naslednim faktorom, ali uslovi života i posao kojim se većina ljudi bavi imaju mnogo veze sa problemom.
Najčešći problemi sa kičmom
Cervikalni sindrom – bol i ukočenost u predelu vrata i ramena-lopatice, ponekad praćeni širenjem na potiljak ili na jednu ili obe ruke, kao i pojavu peckanja i peckanja u ovim predelima.
Oboleli delovi diskova i pršljenova mogu da pritiskaju i kičmene arterije koje hrane zadnje delove mozga kao i nervne strukture, pa se mogu javiti vrtoglavica, poremećaj ravnoteže, zujanje u ušima, mučnina i glavobolja.
Lumbalni sindrom – bol i ukočenost u donjem delu leđa (akutni lumbago), sa ili bez širenja na jednu ili obe noge, praćeni pečenjem ili peckanjem (lumboishialgia). Ako je pritisak na nervne korene dugotrajan (npr. u slučaju diskus hernije), mogu se javiti izraženiji neurološki simptomi, slabost mišića i smanjenje mišićne mase (hipotrofija mišića), nemogućnost hodanja na prstima ili petama, „spuštanje stopala“, slabljenje čula dodira i drugih senzacija iz spoljašnje sredine.
Spondiloza se javlja kao rezultat okoštavanja pršljenova, usled čega se smanjuje elastičnost kičme. Okoštali delovi pritiskaju krvne sudove i nerve, što izaziva bol pri svakoj promeni položaja tela. Pored bolova koji je prate, spondiloza je vidljiva i po ograničenoj pokretljivosti.
Za spondilozu u vratnom delu kičme karakteristična je napetost i bol u vratu, koji se širi prema glavi ili rukama. Neprijatan osećaj peckanja u prstima je čest simptom ovog oblika bolesti. Ako je bolest izražena u predelu grudnog koša, bol se javlja između lopatica i može se širiti prema prednjem delu grudnog koša.
Najčešći oblik bolesti je lumbago, kod koga se bol javlja u donjem delu leđa, odnosno u donjem delu leđa, a može se proširiti na jednu ili obe noge. Iako tegobe obično prolaze nakon nekoliko dana, ne treba ih zanemariti, jer je za spondilozu tipično da, kada se javi, preraste u hroničnu bolest.
Ako su se već pojavile, degenerativne promene kičmenog stuba se ne mogu ispraviti, ali se uz odgovarajuću terapiju i umerenu rekreaciju ovi problemi mogu ublažiti i usporiti propadanje kičme. U terapijske svrhe, fizijatri uglavnom propisuju vežbe koje smanjuju bol i poboljšavaju pokretljivost. Treba voditi računa o pravilnom držanju, izbegavati rotacione pokrete i savijanje, pažljivo sedeti i ustajati i biti oprezni pri podizanju teških predmeta. Tri vrste rekreacije pomažu pravilnom razvoju i održavanju kičme: plivanje, hodanje, vožnja bicikla. Ova vrsta rekreacije će svakako usporiti nastanak i razvoj spondiloze!
Reumal Medveđa mast – Smanjuje tegobe kod bolova u leđima, ramenima, vratu, kolenima, skočnim i drugim zglobovima.
Odlične rezultate daje i u uklanjanju tegoba kod: reume, artritisa, išialgije, artroze, gihta kao i kod drugih oboljenja reumatskog porekla.
Preporučuje se kod:
- bolova u leđima, ramenima, vratu, kolenima, skočnim i drugim zglobovima
- povreda nastalih usled udaraca, uganuća, i drugih sportskih povreda.
- ukočenosti u vratu, kičmi
- slabe cirkulacije
- bolova prouzrokovanih zapaljenjem zglobova i mišića, ili istezanjem mišića,
- glavobolje i upale sinusa
Pojačava cirkulaciju i obezbeđuje bržu i dublju penetraciju aktivnih principa do mesta delovanja. Blagim utrljavanjem masti na bolno mesto poboljšava se cirkulacija, javlja se prijatan osećaj zagrevanja na mestu primene a bolni osećaj se postepeno smanjuje. Primenom Lavlje masti dolazi do opuštanja mišića pa je koriste kako profesionalni sportisti tako i osobe koje se rekreativno bave sportom.