Žene u postmenopauzi su posebno podložne osteoporozi, štaviše, najmanje polovina njih će razviti ovu bolest. Ova tendencija ne treba da bude iznenađenje, pošto je estrogen uključen u apsorpciju kalcijuma u kostima, što je ključno za formiranje novog koštanog tkiva. Kako nivoi estrogena opadaju nakon menopauze, brzina gubitka koštane mase se ubrzava kod svake žene. Mršave žene sa malim kostima, poput onih belaca i azijskih porekla, imaju veći rizik od razvoja osteoporoze. Žene koje puno piju (više od dva pića koja sadrže alkohol dnevno) i puše su takođe među onima sa visokim faktorima rizika za osteoporozu.
Prirodno lečenje osteoporoze
Osteoporoza je složeno stanje koje uključuje mnoge faktore uključujući hormone, način života, ishranu i životnu sredinu. Ne postoji lek, ali vežbanje, modifikovana ishrana, suplementi… a kod žena i hormonska supstituciona terapija, su ono što može pomoći da se zaustavi dalji gubitak koštane mase i, u nekim slučajevima, poveća gustina preostalog koštanog tkiva. Za muškarce, fizičke vežbe i suplementi mogu održati kosti zdravim i jakim.
Minerali za zdravlje kostiju
Kalcijum — Skoro 100 procenata kalcijuma u telu nalazi se u zubima i kostima, što znači da su unos i apsorpcija kalcijuma od vitalnog značaja za zdravlje kostiju. Zato je ishrana bogata kalcijumom, kao i vitaminom D, koji pomaže apsorpciji kalcijuma kroz tanko crevo, ključna za prevenciju osteoporoze. Dodatak kalcijuma može usporiti gubitak koštane mase kod žena koje su imale menopauzu pre više od pet godina i koje ne dobijaju dovoljno kalcijuma. (Ženama u postmenopauzi se savetuje da uzimaju između 1200 i 1500 mg kalcijuma dnevno).
Fluorid – Fluorid je mineral koji je neophodan za formiranje zuba i kostiju. Nalazi se u morskim plodovima, želatinu i vodi za piće. Preporučena dnevna doza (RDA) nije utvrđena za fluor, ali Nacionalna akademija nauka procenjuje da je siguran i adekvatan unos ishranom između 1,5 i 4 mg. Doze veće od 20 mg dnevno mogu izazvati toksične efekte.
Magnezijum — Magnezijum je očigledno podjednako važan za zdravlje kostiju kao i kalcijum, jer je neophodan za metabolizam kalcijuma i vitamina C. U dvogodišnjoj studiji, grupi žena u menopauzi je davan magnezijum hidroksid da bi se procenio efekat magnezijuma na gustinu kostiju. Na kraju studije pokazalo se da magnezijum deluje preventivno na prelome i značajno povećava gustinu kostiju. (Preporučena dnevna doza za odrasle je 250 do 350 mg dnevno. Previše magnezijuma može izazvati dijareju i pogoršanje funkcije bubrega. Ne uzimati više od 1000 mg dnevno).
Hrana bogata magnezijumom – banane, kajsije, kari u prahu, pšenične mekinje, sve semenke, uključujući cela zrna, orasi i pasulj, plodovi mora, sušeni senf i tamnozeleno lisnato povrće.
Bor — Bor je još jedan mineral koji, zajedno sa kalcijumom i magnezijumom, doprinosi jačanju kostiju. Istraživači američkog Ministarstva poljoprivrede testirali su efekte nedostatka bora na dvanaest žena u menopauzi. Istraživači su zaključili da suplementacija bora smanjila gubitak kalcijuma i magnezijuma kroz urin i dramatično povećala nivoe estrogena i kalcijuma u krvi, što je doprinelo očuvanju dragocenog koštanog tkiva. (Ne preporučuju se doze koje prelaze 10 mg bora dnevno).
Biljne kapi kod osteoporoze
Biljne kapi kod osteoporoze pomažu kod:
- osteoporoze
- obezbeđuju čvrstinu kostiju
- deluju antiinflamatorno
Biljne kapi kod osteoporoze, kao dodatak ishrani, preporučujemo za očuvanje koštane mase u prevenciji osteoporoze i kao dopunsku terapiju osteoporoze i osteopenije. Opravdana je primena u stanjima kod kojih je potreban povećan unos kalcijuma i u starijoj životnoj dobi. Značajna je i njihova primena kod nedovoljnog unosa kalcijuma hranom. Naročito se preporučuje ženama srednje i starije životne dobi, odnosno osobama koje puše i ne bave se dovoljno fizičkim aktivnostima.