Osteoporoza je bolest koštanog tkiva u kojoj se gube organski i mineralni delovi kostiju, zbog čega kosti postaju lomljive i krhke. Spada u jednu od pet najčešćih hroničnih bolesti uopšte, a 80 odsto svih obolelih su žene.
Prepoznajte simptome osteoporoze
Najveći problem kod ove bolesti je što je u više od pola slučajeva bez kliničkih simptoma, i prvi znak je najčešće osteoporotični prelom. Prelomi su karakteristično pršljenovi i često ostaju neotkriveni, a prelomi kuka i podlaktice završe bolničkom obradom i lečenjem, operativno ili konzervativno.
Od simptoma bol, često nakon osteoporotičnog preloma pršljenova, može trajati nekoliko nedelja s tendencijom smirivanja, posebno ako mirujete.
Često se može zameniti s bolovima kod hroničnih lokomotornih tegoba (lumbago, lumboishialgija …), s tim da u potonjem slučaju tegobe obično traju duže i bez tendencije postepenog smirivanja te se uglavnom ponavljaju.
Pogrbljenost uzrokovana klinastim frakturama grudnog koša kičme je karakterističan znak u starijih bolesnika, tako kada starija bolesnica s pogrbljenošću u području grudnog koša kičme ulazi u ambulantu gotovo sigurno ima osteoporozu.
Osteoporoza se teško može izbeći ako postoje genetski i drugi razlozi koji je izazivaju, ali da se u većini slučajeva može izbeći, može. Naime, do 35 godine života se kost izgrađuje, tako ako postignete veliku vršnu koštanu masu do toga doba, uz održavanje zdravih prehrambenih životnih navika i redovnu i umerenu fizičku aktivnost te dosta izlaganja suncu šansa da izbegnete osteoporozu vrlo je velika.
Ukoliko smo pak bili neupućeni i nismo se pazili te smo razvili osteoporozu, danas imamo tolike dobre i upotrebljive prirodne lekove da se osteoporoza može „izlečiti“ tj. popraviti gustoća na vrednosti koje zadovoljavaju kriterijume da se ne radi o osteoporozi pa se potom održavati u tzv. normalnim vrednostima.
Nakon razvoja osteoporoze, potrebno je ukloniti i druge moguće faktore rizika pored fizičke aktivnosti, kalcijuma i vitamina D i započeti lečenje lekovima. Ciljevi lečenja osteoporoze su: prevencija preloma, održavanje i povećanje koštane mase, otklanjanje simptoma preloma i deformiteta kostiju, poboljšanje i očuvanje funkcionalne sposobnosti.
Biljne kapi kod osteoporoze
Biljne kapi kod osteoporoze pomažu kod:
- osteoporoze
- obezbeđuju čvrstinu kostiju
- deluju antiinflamatorno
Biljne kapi kod osteoporoze, kao dodatak ishrani, preporučujemo za očuvanje koštane mase u prevenciji osteoporoze i kao dopunsku terapiju osteoporoze i osteopenije. Opravdana je primena u stanjima kod kojih je potreban povećan unos kalcijuma i u starijoj životnoj dobi. Značajna je i njihova primena kod nedovoljnog unosa kalcijuma hranom. Naročito se preporučuje ženama srednje i starije životne dobi, odnosno osobama koje puše i ne bave se dovoljno fizičkim aktivnostima.