Osteoporoza je stanje koje se manifestuje slabim, lomljivim kostima i sklonostima prelomima. Osteoporoza se često ne otkriva sve do preloma ili kolapsa pršljena. Kašnjenje u dijagnozi i naknadne ozlede mogu doprineti bolovima u leđima, gubitkom visine i/ili pogrbljenim držanjem.
Kako starimo, pad hormona koji štite kosti može uzrokovati slabost kostiju. Kao rezultat toga, žene u postmenopauzi i stariji muškarci najverovatnije će oboleti od ovog stanja.
Biljke za osteoporozu
Postoje mnoge biljke koje se preporučuju za osteoporozu. Mogu se koristiti u kulinarstvu ili se uzimaju kao dodatak ishrani u obliku tableta, kapi ili čaja.
- Žalfija
- Majčina dušica
- Brokoli
Žalfija je biljka koja se koristi u kineskoj biljnoj medicini koja se povezuje s poboljšanjima kod osteoporoze. Salvianolna kiselina, tanšinoni i magnezijum litospermat B koje sadrži žalfija mogu poboljšati zdravlje kostiju. Salvianolne kiseline imaju antioksidativna svojstva koja sprečavaju upalu i stvaranje slobodnih radikala povezanih s razgradnjom kostiju.
Žalfija je takođe izvor vitamina K koji je potreban za zdrave kosti.
Majčina dušica je biljka iz porodice nana poreklom iz Mediterana. Ovaj mali, nisko rastući grm popularan je začin za kuvanje. Takođe je lekovita biljka koja datira iz davnih vremena. Timijan se koristi za jačanje imunološke funkcije i lečenje disajnih, nervnih i srčanih bolesti.
Brokoli. Obilje minerala, kalcijuma, magneziuma, kalijuma i gvožđa, svrstava ga na vrh top-liste namirnica za očuvanje zdravlja kostiju, ali i zdravlja generalno. Prilikom pripreme, brokoli treba kuvati u ključaloj posoljenoj vodi, najduže pet do šest minuta. Na taj način očuvaće se većina korisnih sastojaka, kao i hrskav i lep ukus.
Biljne kapi kod osteoporoze
Biljne kapi kod osteoporoze pomažu kod:
- osteoporoze
- obezbeđuju čvrstinu kostiju
- deluju antiinflamatorno
Biljne kapi kod osteoporoze, kao dodatak ishrani, preporučujemo za očuvanje koštane mase u prevenciji osteoporoze i kao dopunsku terapiju osteoporoze i osteopenije. Opravdana je primena u stanjima kod kojih je potreban povećan unos kalcijuma i u starijoj životnoj dobi. Značajna je i njihova primena kod nedovoljnog unosa kalcijuma hranom. Naročito se preporučuje ženama srednje i starije životne dobi, odnosno osobama koje puše i ne bave se dovoljno fizičkim aktivnostima.