Hipertenzija je prvi i najvažniji faktor rizika za srčane bolesti. Smatra se da 25—35% odraslih ljudi u civilizovanim zemljama boluje od ove bolesti. Da bi terapija bila maksimalno efikasna, pored redovnog uzimanja medikamenata, važno je i promeniti životne navike. Osoba obolela od ove bolesti mora da se zdravo hrani, smanji telesnu težinu, vežba, ostavi alkohol i redukuje unos soli.
Kako sniziti visok pritisak
Redovna šetnja blagotvorno deluje na organizam: smanjuje rizik od visokog krvnog pritiska, srčanog udara, dijabetesa… Svaki dan KRENITE na polusatnu šetnju parkom, a kad idete u šoping, na pijacu ili u posetu prijateljima – zaboravite na automobil. Na ovaj način aktiviraćete telo, povećati količinu HDL (dobrog) holesterola u krvi i smanjiti opasnost od stvaranja krvnih ugrušaka.
Kad pripremate obroke, obavezno obratite pažnju na količinu soli koju dodajete hrani. Najbolje rezultate postići ćete ukoliko jelovnik isplanirate tako da dnevni unos soli ne prelazi pola kašičice. Ova količina ne odnosi se samo na hranu koju vi pripremate već i na namirnice koje nabavljate u prodavnici. Zato, pre nego što se odlučite za kupovinu, na etiketi obavezno proverite vrednosti natrijuma iskazane u %DV (prepo-ručljivo je uzimati one namirnica koje imaju manje od 5%DV natrijuma).
Umesto soli upotrebite začinsko bilje – bosiljak, crni biber, komorač, šafran, ruzmarin i origano. Osim što poboljšavaju ukus hrane, ove biljke normalizuju visok krvni pritisak.
Krompir sadrži kukoamin, supstancu koja štiti od hipertenzije, a celer opušta glatke mišiće krvnih sudove, što znatno snižava PRITISAK.
Preporučuje se da se za ručak i večeru uzima po 100 g zelene salate ili cvekle, začinjenih sa po jednom supenom kaš-kom sitno seckanog peršunovog lista, lista mirođije, komorača, malo ulja i isceđenog limunovog soka. Salati obavezno dodajte makar čen belog luka, jer to povrće ima gotovo identična svojstva kao antihipertenzivi.
Kad je u pitanju večera, odlučite se za ribu. Losos, tuna i haringa bogati su omega-3 masnim kiselinama, kao i DHA i EPA kiselinama, koje pomažu da se snizi visok pritisak. Takođe, hrana bogata folnom kiselinom (vitamin B9) odlična je prevencija kad je reč o hipertenziji. Dobri izvori ovog vitamina jesu spanać, zeleno lisnato povrće, mahunarke i asparagus.
Cardioplant biljne kapi povoljno deluju kod svih kardiovaskularnih tegoba. Biljni sastojci koji ulaze u sastav kapi regulišu krvni pritisak, pomažu održavanje normalnog rada srca i cirkulacije.
Cardioplant biljne kapi pojačavaju protok krvi kroz miokard, a periferni otpor u krvnim sudovima smanjuju. Koriste se kao dopunska terapija kod srčane insuficijencije, sprečavaju aritmiju, šire koronarne krvne sudove, smanjuju nivo holesterola i triglicerida, ublažavaju simptome angine pektoris.