Postoje određeni znakovi, koji se dešavaju veoma rano, na koje možda i ne obraćate pažnju, a koji mogu upućivati na neplodnost.
Znakovi i simptomi neplodnosti
Bolne menstruacije
Ovde nije reč o neprijatnom probadanju ili tupom bolu koji većina žena oseća tokom menstruacije – ti grčevi su način na koji materica “poručuje” da se grči kako bi izbacila sluznicu. Kod nekih žena ova poruka je jasnija i glasnija nego kod drugih, ali se ne može uporediti sa bolom u predelu karlice i teškim grčevima koji se povezuju sa endometriozom. Ova vrsta bola može se javiti pre same menstruacije i nastaviti se nekoliko dana za vreme njenog trajanja, a može uključivati bol u donjem delu leđa i stomaku, s tendencijom da se pogoršava tokom vremena.
Endometrioza se javlja kada tkivo, koje normalno oblaže matericu, počne da se raste na drugim delovima, kao što su jajnici, creva ili karlica. Dodatni rast tkiva može uzrokovati ožiljke, može stajati na putu povezivanja jajašca i sperme i može uticati na sluznicu materice, ometajući implantaciju. Drugi simptomi endometrioze uključuju bol prilikom odnosa, mokrenja i kretanja creva.
Pokušavate da ostanete u drugom stanju duže od šest meseci
To je vremenski okvir koji bi žene, u životnom dobu od trideset i pet do četrdeset godina, trebalo da daju sebi, pre nego što se obrate doktoru sa pitanjima o plodnosti. Za žene mlađe od trideset i pet, stručnjaci preporučuju da ovaj vremenski okvir traje do godinu dana, pre testiranja. Žene preko četrdeset godina života trebalo bi odmah da se obrate ginekologu.
Obavezno posetite doktora ukoliko ste imali više pobačaja, ako imate upalnu bolest karlice (može nastati kao ozbiljna komplikacija određenih polno prenosivih oboljenja) ili ako doživite bilo koje druge simptome neplodnosti.
Nemate pojma kada ćete imati menstruaciju
Dvadeset i osam dana prosečna je dužina menstrualnog ciklusa, iako se sve između dvadeset i jednog i trideset i pet dana smatra normalnim. Blaga fluktuacija od meseca do meseca jedna je stvar, ali ako vam je menstruacija toliko neredovna da se više i ne trudite da je “pratite”, to bi moglo ukazivati na problem proizvodnje jajašca ili ovulacije. Poremećaji ovulacije utiču na neplodnost kod oko 25% žena.
Jedan od najčešćih uzroka neplodnosti kod žena je sindrom policističnih jajnika, stanje koje karakterišu mnogo duži periodi između menstruacija ili čak izostanak menstruacije par mjeseci uzastopno. Neredovne menstruacije mogu, takođe, biti posledica prekomernog fizičkog ili emocionalnog stresa, što može uticati na hormone odgovorne za stimulaciju ovulacije; prekomerna ili nedovoljna telesna težina, brzo debljanje ili brzi gubitak kilaže mogu, takođe, imati isti efekat.
Kada dobijete menstruaciju, ona je veoma oblina
Obilna u smislu da imate osećaj kao da vam i tampon i higijenski uložak nisu dovoljni. Određena oboljenja, kao što su problemi sa štitnom žlezdom ili oboljenja bubrega, mogu uzrokovati prekomerno menstrualno krvarenje, a to mogu i određene vrste lekova (kao što su anti-inflamatorni lekovi ili anti-koagulanti) ili uzrok može biti oboljenje koje se povezuje sa neplodnošću.Kod normalnog menstrualnog ciklusa, hormoni estrogen i progesteron zajednički deluju kako bi regulisali oblikovanje sluznice materice (to je zapravo dio koji se odbacuje tokom menstruacije). Ali ako, primera radi, jajnici ne oslobode jajašce, dolazi do sledećeg: vaše telo proizvodi manje progesterona, dolazi do neravnoteže hormona, sluznica materice se prekomerno razvija, a vi završavate sa obilnom menstruacijom.
Fibroidi u materici mogu takođe uzrokovati obilnije menstruacije ili one koje traju duže nego uobičajeno; neki tipovi ovih benignih tumora mogu blokirati jajovode ili ometati implantaciju oplođenog jajašca. Oko 10% neplodnih žena ima fibroide. Ukoliko vam je potreban higijenski uložak na svakih sat vremena, tokom više sati, obratite se doktoru.
VIRAK BILJNE KAPI pomažu kod sledećih stanja/bolesti:
- ciste
- miomi
- polipi
- endometrioza
- pojačano menstrualno krvarenje
- prolaps materice
- upala jajnika
- neplodnost
- tegobe u menopauzi.
VIRAK BILJNE KAPI u kombinaciji sa preparatom FLORAVITEX BILJNE KAPI (na bazi konopljike) pomažu i kod ženske neplodnosti i regulišu hormonski disbalans.
Upotreba VIRAK KAPI:
Rastvoriti 30 kapi u 2dl vode, tri puta dnevno, najbolje pola sata posle jela. Koristiti minimum 3 do 6 meseci u kontinuitetu.