S vremena na vreme, svi postajemo podložni nervozi ili anksioznosti. Ali, kod velikog broja žena anksioznost postaje toliko česta i snažna da počinje polako da utiče na svakodnevne aktivnosti i kvalitet života.
Simptomi anksioznosti
Razlika između anksioznog poremećaja i “normalne” anksioznosti najčešće se ogleda u tome da li vaše emocije uzrokuju preveliku patnju i disfunkcionalnost ili ne. Ukoliko anksioznost utiče na svakodnevni život i ako je praćena simptomima, kao što je umor, sigurno je u pitanju anksiozni poremećaj.
Problemi sa spavanjem
Problemi sa spavanjem povezuju se sa širokim spektrom zdravstvenih problema, i fizičkih i psihičkih. Naravno, uopšte nije neobično da se “prevrćete” po krevetu celu noć uoči nekog važnog događaja.
Ali, ako hronično ležite budni, zabrinuti i uzrujani oko uobičajenih problema ili oko ničeg posebnog, to može biti znak anksioznog poremećaja. Prema istraživanjima, skoro 50% osoba koje imaju generalizovani anksiozni poremećaj imaju problema sa spavanjem.
Strahovi
Određeni tipovi anksioznosti se ne mogu generalizovati; naprotiv, oni se povezuju sa određenom situacijom ili sa određenom stvari, kao što su letenje, životinje ili boravak u zatvorenom prostoru. Ukoliko je ovaj strah izrazito snažan, destruktivan i izlazi iz okvira koji uključuju realni rizik, to je simptom fobije, vrste anksioznog poremećaja.
Napetost mišića
Stalna napetost mišića – bez obzira da li se sastoji od stezanja vilice, stiskanja pesnica ili zatezanja mišića celog tijela – često prati anksiozni poremećaj. Ovaj simptom može biti tako uporan i prodoran da osobe koje ga imaju duže vreme mogu i prestati da ga primećuju.
Redovono vežbanje može vam pomoći da napetost mišića držite pod kontrolom, ali ukoliko prekinete ciklus vežbanja usled povrede ili neke druge okolnosti, napetost može i da se pogorša.
Loše varenje
Anksioznost može početi u vašem umu, ali se ona često manifestuje u organizmu kroz fizičke simptome, kao što su hronični problemi sa probavom. Sindrom iritabilnog kolona, stanje koje karakterišu stomačni bol, grčevi, nadimanje, gasovi, zatvor ili proliv zapravo je anksioznost u probavnom traktu. Sindrom iritabilnog kolona nije uvek povezan sa anksioznošću, ali se ova dva stanja obično javljaju zajedno i jedno često pogoršava drugo.
Stomak je veoma osetljiv na psihološki stres, ali i obrnuto – fizička nelagodnost usled hronično loše probave može povećati nivo anksioznosti.
FITORELAX BILJNE KAPI su potpuno prirodan proizvod koji vam pomaže da se izborite sa stresom na prirodan i bezbedan način. Ove biljne kapi sadrže mešavinu biljnih ekstrakta valerijane, matičnjaka, nane i hmelja, u pažljivo odabranom odnosu – a lekovite supstance koje potiču iz ovih biljaka deluju umirujuće i opuštajuće.
FITORELAX BILJNE KAPI možete slobodno da koristite duže vreme jer ne izazivaju zavisnost, nemaju kontraindikacija i neželjenih reakcija.