Obično se uzrok prostatitisa ne može otkriti, ali se ponekad bakterijska infekcija širi na prostatu iz urinarnog sistema. Infekcija prostate izaziva bol u preponama, predelu između penisa i anusa, bol u leđima, kao i zimicu i groznicu. Prostatitis nije ozbiljna bolest, ali je neprijatna i negativno utiče na kvalitet života.
Muškarac takođe može imati hitan nagon za mokrenjem i čestim mokrenjem, a krv se može pojaviti u urinu (hematurija). Bakterijska infekcija se može proširiti na skrotum, izazivajući tešku nelagodnost, otok, crvenilo i jak bol kada se to područje dodirne. Čovek može postati impotentan zbog bola.
Prostatitis – prirodno lečenje bolesti prostate
Lečenje može biti teško i dugotrajno, jer antibiotici teško prodiru u hronično upaljeno tkivo prostate.
Vrste prostatitisa
Postoje 3 vrste prostatitisa: akutni bakterijski, hronični bakterijski prostatitis i hronični nebakterijski prostatitis.
Bakterijski prostatitis se najčešće javlja između 20. i 40. godine. Počinje akutnom vrstom upale, sa opštom slabošću, povišenom telesnom temperaturom, bolom ili osećajem nelagodnosti u završnom delu debelog creva.
Kada se bakterije šire ili zbog prisustva žarišta bakterija u tkivu prostate – nastaje hronični bakterijski prostatitis. Povezan je sa često ponavljajućim akutnim cistitisom (zapaljenjem sluzokože bešike). Ljudi su uglavnom bez pritužbi između akutnih faza pogoršanja.
Isto tako, postoji hronični nebakterijski prostatitis, koji se naziva i „sindrom hroničnog karličnog bola“ zbog bola kao dominantnog simptoma.
Sindrom prostatitisa postaje hroničan ako simptomi traju duže od 3 meseca.
Vodeći simptom prostatitisa je otežano i bolno mokrenje, a u zavisnosti od uzroka, prostatitis se može pojaviti postepeno ili iznenada. Hronični prostatitis je obično teži od drugih oblika prostatitisa, može trajati mesecima ili se ponavlja (kontinuirano).
Uključite u ishranu više pasulja, koštičavog voća, semenki i najmanje tri porcije plave ribe nedeljno. Obavezno uključite ove namirnice u svoju ishranu: kelj, karfiol, prokulice, paradajz, soju, laneno seme, kurkumu, šipak i zeleni čaj.
Svakodnevno vežbanje vam takođe može pomoći tako što ćete povećati cirkulaciju u karlici.
Redovna ejakulacija je takođe zdrava za prostatu.
Izlaganje suncu pola sata dnevno može pomoći u prevenciji raka prostate.
Da biste olakšali mokrenje, pijte puno vode i izbegavajte kofeinske i alkoholne proizvode.
Šargarepa, bela repa i kopriva odavno se koriste zbog svog dobrog dejstva na urinarni trakt.
Čaj za prostatitis
Čaj za prostatu ublažava tegobe kod upale prostate. Lekovito bilje koje ulazi u sastav Čaja za prostatu sadrži hidrohinonske derivate (arbutin i metil-arbutin), tanine, sluzi, flavonoide, saponine, sterole, triterpenske alkohole, lektine, kumarine, cijanogene glikozide, iridoide, fenil karbonske kiseline, silicijumovu kiselinu i vitamin C.
Aktivni sastojci lekovitog bilja koje ulazi u sastav ove čajne mešavine deluju protivupalno i antiseptično, a prisutne sluzi oblažu iritiranu sluzokožu mokraćnih kanala i time ublažavaju tegobe tokom mokrenja. Jedinjenja sa diuretičnim efektom deluju na olakšavanje izmokravanja.
Floraprostan biljne kapi su potpuno prirodan biljni preparat, na bazi ekstrakta sitnocvetne mlečike, breze, uve i rastavića.
Mešavina bilja bogata biološki aktivnim sastojcima doprinose očuvanju zdravlja prostate i mokraćnih kanala.
Floraprostan biljne kapi za prostatu pomažu kod oslabljene funkcije prostate, kod otežanog mokrenja, praćenog hroničnim infekcijama mokraćnih kanala i bešike, kod benigne hiperplazije prostate i svih drugih tegoba koje prate upalu i uvećanje prostate.