Problemi sa varenjem čine veliki broj oboljenja koja utiču na stotine miliona ljudi širom sveta. Srećom, postoje i načini da se ovi poremećaji drže pod kontrolom i da se poboljša zdravlje probavnog trakta, a samim tim i kvalitet života.
Poboljšajte varenje
Jedite manje, češće obroke
Nutricionisti i zdravstveni stručnjaci preporučuju da se jede četiri do pet manjih obroka dnevno, bez povećanja ukupnog unosa kalorija.
Uvrstite u ishranu namirnice bogate vlaknima
Vlakna su veoma važna za zdravlje probavnog sistema, a mogu se naći u voću, sirovom povrću, integralnim žitaricama i orašastim plodovima.
Jedite ribu tri puta nedeljno
Riba sadrži omega-3 masne kiseline koje mogu regulisati probavne abnormalnosti stabilizacijom ćelijskih zidova, smanjenjem upalnih procesa i uspostavljanjem ravnoteže.
Smanjite unos pržene hrane
Odricanjem od masnih, prženih namirnica (koje je teško variti) smanjujete opterećenost želuca.
Uvrstite u ishranu fermentisane mlečne proizvode
Određeni probiotici ili dobre bakterije koje se nalaze u mlečnim proizvodima (jogurt, kefir) mogu poboljšati crevnu funkciju i celokupno zdravlje probavnog sistema. Samim tim, pomenute namirnice mogu pomoći u sprečavanju razvoja i lečenja sindroma iritabilnog kolona i inflamatornih bolesti creva.
Birajte nemasno meso
Nemasni delovi svinjetine i govedine, piletina i ćuretina mogu poboljšati varenje.
Pijte dosta tečnosti
Tečnosti su potrebne da bi ublažile i sprečile zatvor i olakšale varenje hrane. Kako biste se uverili da unosite dosta tečnosti, uz svaki obrok pijte vodu.
Jedite polako
Pravilno žvakanje hrane, koje se postiže sporim jedenjem, podstiče osećaj sitosti koji sprečava prejedanje usled kojeg se može poremetiti probavni trakt.
Izbegavajte šećer i rafinisane ugljene hidrate
Šećer i rafinisani ugljeni hidrati mogu prouzrokovati nadimanje i podstaknuti rast nezdravih crevnih bakterija. Preterane količine šećera uzrokuju i povećanje telesne težine, promene raspoloženja i mogu doprineti razvoju dijabetesa.
Konzumirajte probiotsku hranu
Uvrstite u ishranu fermentisane namirnice koje sadrže korisne probiotske bakterije. Takve namirnice ne samo da organizam obezbeđuju zdravim bakterijama već se one i vare lakše. Probiotske bakterije mogu sprečiti i lečiti proliv, nadimanje i gasove.
Izbegavajte prejedanje
Najočigledniji probavni problemi, koji se javljaju usljed prejedanja, su žgaravica i osećaj težine u želucu. Osim toga, prejedanje može da dovede i do nadimanja stomaka, proliva i zatvora, a da i ne pominjemo povećanje telesne težine i druge zdravstvene probleme.
Smanjite unos kafe i drugih kofeinskih napitaka
Kafa može imati veoma negativan uticaj na vaš probavni trakt i može uzrokovati ili pogoršati proliv. Ako niste spremni da se odreknete omiljenog napitka, najbolje je da je pijete uz hranu umesto na prazan stomak. Kao alternativu, pijte više vode i biljnih čajeva.
Pokušajte eliminisati gluten
Istraživanja pokazuju da se probava drastično poboljšava kada se eliminiše unos glutena. To posebno važi za osobe sa inflamatornim bolestima creva, kao što su Kronova bolest ili ulcerozni kolitis. Osim toga, eliminisanje glutena može da poboljša varanje i kod osoba koje imaju blaže probavne smetnje, kao što su nadimanje i zatvor. Pšenica, ječam i raž glavne su žitarice koje sadrže gluten. Kao alternativu, koristite heljdu i smeđu rižu.
Saveznik za dobar rad creva – Proherb biljne kapi
Proherb biljne kapi predstavljaju prirodan biljni laksativ koji blagotvorno deluje na creva i normalizuju peristaltiku creva.
Proherb biljne kapi posebno su efikasne kod lenjih creva, stimulišu rad celokupnog digestivnog sistema, pri čemu smanjuju i tegobe nadutosti i gasove koji se javljaju usled slabog i usporenog rada creva.
Prirodni biljni laksativ pomaže da se uspostavi normalno i redovno pražnjenje creva, kako kod lakših tako i kod težih oblika zatvora.