Povišena kiselina u želucu može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih poremećaja koji mogu ometati vaše svakodnevne aktivnosti. Na sreću, postoje jednostavni načini lečenja i sprečavanja viška kiseline u želucu.
Želudačna kiselina je digestivna tečnost koja se sastoji od hlorovodonične kiseline koja se proizvodi u želucu. Sadržaj želudačne kiseline radi na varenju hrane i ubija štetne bakterije koje su ušle u organizam. Simptomi povišene želudačne kiseline mogu biti slični onima kod snižene želudačne kiseline. Postoji potencijal da se jave blage do teške zdravstvene posledice kada telo proizvodi previše želudačne kiseline.
Uzroci povišene želudačne kiseline
Ishrana
Hrana koju jedete, kao i vreme vašeg obroka može uticati na proizvodnju želudačne kiseline. Ishrana bogata pikantnom ili masnom hranom može izazvati povišenu kiselinu u stomaku. Hrana bogata vlaknima može izazvati prekomernu proizvodnju želudačne kiseline, jer varenje takve hrane traje duže. Ostavljanje previše vremena između obroka takođe stvara okruženje za prekomernu proizvodnju želudačne kiseline.
Bakterijska infekcija
Bakterijska infekcija može izazvati brzo i veliko povećanje proizvodnje želudačne kiseline. Najčešći ”prestupnik” je heliko bakterija ili Helicobacter pilori. Više od polovine svetske populacije nosi ovu bakteriju sa samo malom grupom koja je pod njenim uticajem. Ona obično inficira želudac još tokom detinjstva.
Alkohol
Alkohol iritira želudačnu sluznicu. Ovo može izazvati proizvodnju želudačne kiseline, koja pokreće probleme sa digestijom.
Mleko
Iako čaša toplog mleka može pomoći da mirno odete na spavanje, to može izazvati povišenu želudačnu kisleinu. Mleko stimuliše želudac da proizvodi kiselinu. Ova sekrecija viška kiseline može prouzrokovati da doživite gorušicu tokom noći.
Kofein
Još jedan stimulans želudačne kiseline je kofein. Kofein povećava proizvodnju želudačne kiseline. Svaki proizvod koji sadrži kofein, kao što su kafa, čokolada i neki čajevi, treba da se ograniče u upotrebi, ako ne i da se izbegavaju.
Pušenje
Pored toga što iritira želudac, pušenje izaziva proizvodnju kiseline jer opušta donji ezofagealni sfinkter. To potom uzrokuje da se želudačna kiselina povuče u region grla i uzrokuje refluks kiseline.
Stres
Previše stresa ili hroničan stres mogu da doprinesu povišenoj proizvodnji želudačne kiseline.
Želudačni tumori
Jedno ozbiljno stanje koje uzrokuje prekomernu proizvodnju želudačne kiseline je rak želuca. Ovaj rak povećava proizvodnju hormona gastrina, koji zauzvrat stvara hlorovodoničnu kiselinu.
Blagi simptomi povišene želudačne kiseline
Iako se ovi simptomi mogu smatrati blagim, mogu biti izuzetno neprijatni za osobe koje pate od viška proizvodnje želudačke kiseline. Uobičajeni simptomi povišene želudačne kiseline su: nadimanje, podrigivanje, nadutost i gorušica. Ovi simptomi su često predvodnik refluksa kiseline i mogu se pojaviti istovremeno. Prekomerna proizvodnja kiseline u želucu potencijalno uzrokuje višak gasova koji se mogu nakupiti u stomaku, što dovodi do nadutosti ili se gasovi oslobađaju kao podrigivanje ili nadimanje.
Refluks kiseline
Kiselinski refluks, poznat i kao gastrointestinalna refluksna bolest ili GERB, javlja se kada se sadržaj želuca vraća ili putuje unazad u jednjak. Što je više kiseline i hrane u želucu, veća je verovatnoća refluksa. Pojedinac koji doživljava refluks kiseline će obično imati druge simptome kao što su navedeni gore. Zbog korozivne prirode sadržaja želudačne kiseline, važno je konsultovati lekara kada se pojave simptomi. Želudačna kiselina koja uzrokuje refluks može izazvati koroziju jednjaka, što dovodi do ulceracije (stvaranje čireva).
Čirevi
Čirevi su otvorene rane koje se često nalaze na sluznicama unutar tela. Čir koji se nalazi u želucu se naziva čir na želucu. Pod normalnim uslovima želudačna sluznica je zaštićena od oštrog sadržaja želudačne kiseline. U slučaju da u organizmu postoji prekomerna količina želudačne kiseline, želudačna sluznica možda neće biti u stanju da se brani od kiseline i može početi da se oštećuje. Nastali čir na želucu može da krvari i u teškim slučajevima može doći do perforacije želuca. Ovo je potencijalno smrtno opasna komplikacija koju treba smatrati hitnim stanjem, u kojoj sadržaj želuca može da izlazi u abdominalnu šupljinu.
Povišena kiselina u želucu – prirodno lečenje
Najbolji prirodni lekovi za povišenu želudačnu kiselinu su:
- banane
- bosiljak
- đumbir
- karanfilić
- cimet.
BIOGASTRITIS ČAJ i BIOGASTRITIS KAPI
BIOGASTRITIS ČAJ je 100% prirodan čaj napravljen od mešavine slatkog korena, kamilice, virka, kantariona, hajdučke trave, podubice. Ova biljna mešavina dokazano deluje protiv povišene želudačne kiseline, gorušice, GERB-a, heliko bakterije, gastritisa i čira na želucu.
Redovnom primenom ćete primetiti da je došlo do normalizacije proizvodnje želudačne kiseline.
Za najbolje rezltate savetujemo da koristite BIOGASTRITIS ČAJ zajedno sa preparatom BIOGASTRITIS KAPI. Ovi potpuno prirodni preparati nemaju neželjenih efekata i mogu slobodno da se koriste uz terapiju koju vam je inače propisao lekar.