Pojava psorijaze često je povezana sa zdravljem probavnog sistema, pa prilagođavanje ishrane često predstavlja prvi korak u kontroli bolesti.
Pojava psorijaze
Istraživanja su pokazala da su osobe koje pate od opstipacije, sindroma iritabilnog creva ili imaju poremećaj funkcije jetre, češće sklonije psorijazi. Ove bolesti mogu narušiti crevnu mikrofloru, uzrokovati disbalans između dobrih i loših bakterija, što dalje može dovesti do imunološke reakcije i upalnog procesa. U određenom trenutku, ovaj upalni proces se može usmeriti protiv sopstvenog organizma, što kod osoba sa predispozicijom može dovesti do pojave psorijaze.
Takođe, stres se smatra jednim od glavnih uzroka psorijaze, uključujući emocionalni stres, različite infekcije, trudnoću, porođaj, nagla menjanja okruženja i slično.
Psorijaza je hronično stanje kože koje se često pojavljuje na pregibima, genitalijama, dlanovima, stopalima i vlasištu. Nasleđuje se, ali može biti i izazvana ili pogoršana infekcijama, stresom, određenim lekovima, alkoholom i nezdravom hranom. Iako može izgledati neugodno, nije zarazna. Ljudi sa psorijazom mogu voditi normalan život uz redovno lečenje, pravilnu negu kože i zdrave navike.
Nastanak psorijaze nije u potpunosti razjašnjen, ali se povezuje sa imunološkim sistemom i genetikom. Stručnjaci veruju da je verovatno rezultat kombinacije genetskih faktora i spoljašnjih okidača, kao što su stres, određeni lekovi i infekcije. Deca čiji roditelji pate od psorijaze imaju 10% šanse da je i sami razviju, a obično se javlja između 15. i 35. godine.
Osobe sa psorijazom imaju ubrzano stvaranje ćelija kože. Inače, ćelije kože se formiraju i menjaju svaka 3 do 4 nedelje, ali kod psorijaze ovaj proces traje samo 3 do 7 dana, što dovodi do nakupljanja ćelija i karakterističnih mrlja.
Iako nije potpuno razumljen, smatra se da je poremećaj imunološkog sistema povezan sa psorijazom. Imunološki sistem služi kao zaštita organizma od bolesti i infekcija, ali kod osoba sa psorijazom, on nenamerno napada zdrave ćelije kože.
Važno je prilagoditi ishranu tako što ćemo favorizovati kuvanu hranu, smanjiti unos zasićenih masti i proteina, i povećati unos biljne hrane, posebno svežeg voća i povrća, kao i hrane bogate dijetalnim vlaknima. Treba izbegavati hranu bogatu jednostavnim šećerima, kao i veće količine citrusnog voća, crvenog mesa, maslaca, jaja, začinjenu i masnu hranu, kafu i alkohol.
Dodaci ishrani su takođe važni, posebno beta karoten, vitamin E, selen, koenzim Q10 i omega 3 masne kiseline, koje su dokazano efikasne čak i kod težih oblika psorijaze.
BIOPSORIJAZA KAPI se preporučuju za ublažavanje tegoba kod:
- psorijaze, perutanja kože, psorijatičnog artritisa
- crvenila, svraba, suvoće, ispucalost kože lica i tela dece i odraslih osoba.
- dermatitisa (ekcema): atopijskog, kontaktnog, seboreičnog.
- eritema (crvenila kože) i osipa (nastalih usled dejstva spoljašnjih faktora sunca, vetra, hemijskih agenasa, eritema usled uboda insekata).
- urtikarije (koprivnjače).
- čišćenje jetre i detoksikacije organizma