Prostata je mala žlezda u obliku oraha koja okružuje deo uretre koji se nalazi odmah ispod bešike. Kako muškarac stari, prostata ima tendenciju da se uveća ili oteče, što može ometati mokrenje. Rezidualni urin postaje uzrok neprijatnih simptoma, uključujući stalnu potrebu za mokrenjem, peckanje, pa čak i bol.
Da biste poboljšali zdravlje prostate, možete se odlučiti za lečenje prostate lekovitim biljem. Priroda nam je dala odlične lekovite biljke pomoću kojih možemo ublažiti i lečiti benigno uvećanje prostate.
Lečenje prostate lekovitim biljem
Ulje od semenki bundeve – Indijanci iz Amerike su još davno prepoznali korisna svojstva semenki bundeve, posebno njihovo delovanje kao prirodni diuretik (sredstvo koje podstiče izbacivanje tečnosti iz tela). Semenke su se tradicionalno koristile za ublažavanje problema uvećane prostate, i to mnogo pre nego što su ih evropski doseljenici počeli koristiti u iste svrhe. Mnogi ljudi koji pate od uvećane prostate svedoče da im je konzumiranje semenki bundeve ublažilo simptome. Pored toga, semenke su bogate cinkom – mineralom koji je posebno važan za zdravlje prostate.
Pigeum – Ovo je veliko zimzeleno drvo čija se kora koristi u tradicionalnoj medicini. Njeni sastojci imaju prirodna protivupalna svojstva i pomažu u smanjenju upalnih procesa tako što blokiraju stvaranje prostaglandina – supstanci koje u telu izazivaju upalu i bol.
Bukvin list – Ova biljka se često koristi u prirodnim mešavinama za očuvanje zdravlja prostate. Ima blago dezinfekciono dejstvo, što znači da može da pomogne u sprečavanju infekcija i upala mokraćnih puteva. Takođe podstiče izbacivanje mokraće (ima diuretički efekat). Listovi bukve mogu se jesti sirovi ili kuvani, a jestivi su i njeni plodovi. Osim toga, list je bogat vitaminom C, što bukvu svrstava među lekovito bilje.
Pored lečenja prostate, vrbovica je efikasna i u lečenju bolesti bešike. Kao što su infekcije bešike, katar, pa čak i rak, sa upalnim bakterijama u bešici i urinarnom traktu, ali i sa bolestima bubrega sa infekcijama, upalama, bakterijama i tumorima.
Uz pomoć vrbovice, obolela prostata se kod mnogih pacijenata ponovo izleči, čak do te mere da je moguće zaobići hirurške zahvate. Ako je već obavljena operacija, čaj od vrbovice ublažava peckanje ili druge nelagodnosti koje se često javljaju nakon operacije. U svakom slučaju, pre konzumiranja kore vrbe treba se konsultovati sa lekarom.
Čaj za prostatu
Najčešća upotreba vrbovice je za pripremu čaja. Prelijte 1 kašičicu sušenog vrboviča sa 2 dl vrele vode, ostavite da odstoji 5 minuta, zatim procedite čaj i pijte 2 šolje čaja dnevno. Najbolje je piti ga ujutru na prazan stomak i uveče pre spavanja.
Čaj za prostatu ublažava tegobe kod upale prostate. Lekovito bilje koje ulazi u sastav Čaja za prostatu sadrži hidrohinonske derivate (arbutin i metil-arbutin), tanine, sluzi, flavonoide, saponine, sterole, triterpenske alkohole, lektine, kumarine, cijanogene glikozide, iridoide, fenil karbonske kiseline, silicijumovu kiselinu i vitamin C.
Aktivni sastojci lekovitog bilja koje ulazi u sastav ove čajne mešavine deluju protivupalno i antiseptično, a prisutne sluzi oblažu iritiranu sluzokožu mokraćnih kanala i time ublažavaju tegobe tokom mokrenja. Jedinjenja sa diuretičnim efektom deluju na olakšavanje izmokravanja.
Floraprostan biljne kapi su potpuno prirodan biljni preparat, na bazi ekstrakta sitnocvetne mlečike, breze, uve i rastavića.
Mešavina bilja bogata biološki aktivnim sastojcima doprinose očuvanju zdravlja prostate i mokraćnih kanala.
Floraprostan biljne kapi za prostatu pomažu kod oslabljene funkcije prostate, kod otežanog mokrenja, praćenog hroničnim infekcijama mokraćnih kanala i bešike, kod benigne hiperplazije prostate i svih drugih tegoba koje prate upalu i uvećanje prostate.