Idealna ishrana za dijabetičare slična je idealnoj ishrani i za sve ostale. Takva ishrana siromašna je masnoćama, a bogata vitaminima, ugljenim hidratima, vlaknima i mineralima. Dijabetičari moraju dnevno unositi minimalno 130 g ugljenih hidrata, što više omega-3 masnih kiselina i maksimalno 6 grama soli.
Smernice za ishranu kod dijabetesa
- Jedite više obroka dnevno podeljenih u manje količine, idealno bi bilo 6 obroka dnevno. Ni jedan obrok se ne sme preskočiti i važno je jesti u isto vreme.
- Vodite računa o tome da svaki obrok sadrži hranu bogatu skrobom, tj. ugljenim hidratima (npr. hleb, testenina, krompir, pirinač i žitarice). Količina ugljenih hidrata koju unosite je važna radi kontrole nivoa glukoze.
- Smanjite unos masnoća, koristite radije nezasićene masti i ulja, pogotovo jednostruko nezasićene masnoće (npr. maslinovo ulje)
- Izbegavajte prženu hranu, nezdrave „brze obroke“, kao što su hamburgeri i sl.
- Ishranu bazirajte na voću, lisnatom povrću, plavoj ribi (zbog omega-3), pasulju, mesu peradi, junetini i teletini. U svoju ishranu što više uključite paradajz, šargarepu, luk, spanać, krastavac, pasulj, kupus.
- Ograničite upotrebu belog šećera, kao i soli jer so je neprijatelj krvnog pritiska. Ne morate u potpunosti izbaciti šećer i slatkiše, ali budite umereni i oprezni. Izbegavajte sladolede, čokoladu, poslastice sa kremama, keks i ulje pri kuvanju.
- Alkohol je potrebno izbegavati, kao i cigarete. Od pića je dozvoljena mineralna voda, prirodni sok od narandže, zeleni čaj, čaj od peršuna i lišća borovnice, limunada, sok iz kompota (ne kupovnog, već pripremljenog kod kuće). Preporuka je takođe da bolesnik više puta dnevno konzumira mleko i mlečne poizvode (ukoliko se ne podnosi mleko u zamenu se može uzeti npr. jogurt, acidofil ili kiselo mleko.)
- Izbegavajte beli hleb, zdravije je uzimati crni, graham, raženi ili kukuruzni (važni su zbog vitamina i zbog biljnih vlakana – koja imaju važnu ulogu u pravilnoj probavi).
- Preporučuje se konzumacija supa pripremljenih od povrća i/li kostiju, bez dodataka ikakve testenine. Radi se o tzv. „praznim supama“.
- Beli luk, kupus, rotkvica, paradajz, cimet i brokoli imaju povoljan učinak na regulaciju glukoze.
Floradijabet kapi su 100% prirodni biljni preparat na bazi grčkog semena, pelina, artičoke i koprive, rađene sa organskim voćnim destilatom.
Floradijabet biljne kapi pored smanjenja, odnosno normalizacije nivoa šećera u krvi, pozitivno deluju na sve metaboličke procese u organizmu, pa se upotrebom ovih kapi istovremeno reguliše i nivo holesterola i masnih materija u krvi.