Čia semenke se zbog izuzetnog nutritivnog profila preporučuju kao pomoć i prevencija kod vodećih bolesti današnjice – dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti i hipertenzije.
Čia semenke su bogat izvor masti, i to onih dobrih, nezasićenih. Sadrže omega-3 masne kiseline i osiguravaju 25-30% ulja koje može da se ekstrahuje, uglavnom alfa-linolenske masne kiseline (ALA), koja je preteča dugolančanih višestruko nezasićenih omega-3 masnih kiselina u telu.
Takođe, dobar je izvor antioksidansa, prehrambenih vlakana i aminokiselina. Izvanredan profil antioksidansa čine fitohemikalije poput hlorogene kiseline, kafene kiseline i flavonoida miricetina, kvercetina i kampferola. U uljnoj fazi izvanredno je visok udeo omega-3 masnih kiselina – čak 64 %. Semenke čia se od ostalih srodnih namirnica razlikuju i po stabilnosti tih kiselina, one mogu kroz puno duže vremensko razdoblje stajati izložene svetlosti i višim temperaturama pre nego užegnu. Ne sadrže gluten i vrlo su siromašne natrijumom.
Čia semenke i dijabetes
Uz masne kiseline, obiluju i prehrambenim vlaknima (čak više od integralnih žitarica), odnosno polisaharidima. Većim delom to su ksiloza i arabinoza, vrlo viskozni polisaharidi koji imaju snažnu moć navlačenja vode, a to svojstvo omogućava semenkama snažno bubrenje u vodi.
Na primer, stavite li kašiku semenki u čašu vode, nakon pola sata dočekaće vas sasvim drugačija konzistencija tečnosti – smesa se pretvara u gotovo čvrst želatin. Svojstvo formiranja gela pogodno je i za zdravlje jer se u probavnom sistemu tako usporava razgradnja ugljenih hidrata i nagle oscilacije šećera u krvi, što čini ove semenke posebno korisne za dijabetičare.
Vitaminska lepeza pokriva B-grupu vitamina (niacin, riboflavin i tiamin), a minerali koji su najzastupljeniji u toj jedinstvenoj semenki su kalcijum, fosfor, magnezijum, natrijum, kalijum, cink, mangan, bakar i gvožđe. S obzirom na količinu i bioiskoristivost, antioksidativni vitaminsko-mineralni sadržaj nadmašuje čak i onaj od borovnica i ostalog bobičastog ‘supervoća’, poznatog po snažnom antioksidativnom delovanju!
Zbog izuzetnog nutritivnog profila chia se preporučuje kao pomoć i prevencija kod vodećih bolesti današnjice – dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti i hipertenzije, a može da bude od koristi i sportistima jer osigurava sporiju razgradnju ugljenih hidrata što može da doprinese izdržljivosti.
Floradijabet biljne kapi, u svom sastavu imaju biljke koje pored tradicionalne upotrebe, predstavljaju i naučno potvrđenu kombinaciju biljaka koje regulišu šećer u krvi.
Floradijabet kapi su 100% prirodni biljni preparat na bazi grčkog semena, pelina, artičoke i koprive, rađene sa organskim voćnim destilatom.
Floradijabet biljne kapi pored smanjenja, odnosno normalizacije nivoa šećera u krvi, pozitivno deluju na sve metaboličke procese u organizmu, pa se upotrebom ovih kapi istovremeno reguliše i nivo holesterola i masnih materija u krvi.