Stomačni grčevi (kolike) su “noćna mora” svih roditelja. Iako su neizbežni, njihov intenzitet, učestalost i dužina trajanja variraju od bebe do bebe. Pojavljuju se iznenada, bez ikakvog povoda, traju određeno vreme, a zatim nestaju. I tako iz dana u dan, sve dok se jednog dana potpuno ne izgube.
Za roditelje je ovaj period veoma stresan i naporan, ali nema mesta panici! Beba koja pati od grčeva NIJE bolesna i ono što oseća neće izazvati trajne posledice po njeno zdravlje. Iako često deluje da grčevi nikada neće prestati, simptomi se često povlače brzo kao što su se pojavili. Ipak, dok se to ne desi, predlažemo vam nekoliko metoda kojima ćete bebi (i sebi) malo olakšati život.
Uobičajeni postupci kod ublažavanja grčeva
Postoji niz postupaka kojima se pribegava kako bi se ublažili bolni grčevi. Ali ne može se reći da je to u potpunosti moguće. Posebna se pažnja posvećuje tehnici hranjenja, kako na grudima, tako i na flašicu, sa ciljem da dete proguta što manje vazduha, a ako ga je progutalo, da ga što pre izbaci.
- Nakon podoja držati dete u naručju, ali ne sedeći, nego šetanjem po kući. Ponekad već samo ljuljanje smiri bebu. Najbolji položaj koji detetu odgovara je sledeći: beba se stavi glavom naslonjenom na udubljenje lakta, grudni koš mu leži na podlaktici, a majčina ruka drži detetove noge tako da podupire i trbuh.
- Savijanjem detetovih nogu u kolenima i približavanjem stomaku ritmičkim pokretima dok dete leži na krevetiću ili stočiću za prepovijanje.
- Stimulisanje izlaznog dela crijeva (anus) obično se izvodi završnim dielom dečjeg termometra ili malom plastičnom cevčicom sa glatkim tupim krajem. Pri tom postupku obično izađe malo stolice sa dosta vazduha. Ovu metodu ne treba koristiti prečesto jer može izazvati iritaciju.
- Često pomažu ritmički pokreti ili brujanje mašina: vožnja u kolicima, vožnja u automobilu, ponekad zvuk mašine za veš pomaže detetu da se opusti.
Masaža stomačića
Izvodi se kružnim pokretima (u smeru obrnutom od kazaljki na satu) oko pupka počevši sa masažom desno dole zatim prema gore napredujući horizontalno, a potom odozgo prema levo i dole bliže preponi. Da bi se ruke lakše kretale, dobro je koristiti koju kapljicu ulja slatkog badema.
Za opuštanje i smirenje deteta može se masirati celo telo: masaža počinje od nogu prema gore i završava se masažom ruku, gornjeg dela tela i lica.
I topla kupka može biti vrlo korisna. Kontakt sa vodom pomaže relaksaciji mišića stomaka i pomaže u izbacivanju vazduha.
Sirup
Sirup na prirodnoj bazi (kao npr. poznati engleski sirup Nurse Harvey’s) je vrlo efikasan, i za primenu i predstavlja vrlo jednostavno rešenje. Nurse Harvey’s sirup je zbog svojih blagotvornih svojstava provereno jedno od svetski najpriznatijih sredstava protiv stomačnih tegoba kod male dece.
Čajevi
Postoje brojni preparati u obliku granula koji se pomešaju sa prokuvanom vodom ili posebnom vodom za bebe. I u apoteci se spremaju pripravci prema receptu pedijatra ili postojećoj recepturi. Glavni sastojak im je komorač, nana i drugi slični sastojci (acqua carminativa). Treba izbegavati dodavanje šećera koji fermentira u crevima delovanjem bakterija pa nastaju gasovi i stanje se pogoršava.
SENJAČKI ČAJ
Tradicionalna mešavina lekovitog bilja koja pomaže da ublaži tegobe grčeva kod beba.
- SMANJUJE GRČEVE
- REGULIŠE PROBAVU
- STIMULIŠE LAKTACIJU KOD DOJILJA
Senjački čaj za bebe se često daje kao umirujuće sredstvo bebama koje zbog grčeva preterano plaču duži vremenski period. Senjački čaj za bebeu svom sastavu ima kim, anis, morač, matičnjak, kamilicu…
Senjački čaj za bebe se može davati bebi već od druge nedelje života, posebno kod blagih probavnih tegoba sa grčevima i nadimanjem. U tu svrhu se tradicionalno i naučno dokazano preporučuju čajevi od morača, kamilice i anisa. Senjački čaj za bebe pored ostalog upravo sadrži kombinaciju tiih biljaka i on potpomaže varenje, olakšava pražnjenje crvea, reguliše acidobaznu ravnotežu i redukuje refluks – povratak želudačne kiseline u jednjak.