Grčevi kod beba obično počinju oko treće sedmice života, najviše se ispoljavaju oko šeste nedelje i obično prestanu do trećeg meseca. Ako traju i nakon toga, treba istražiti druge uzroke kao što su problemi u probavi hrane.
Zašto bebe imaju grčeve
Neki od razloga za grčeve kod beba:
- nedovoljno zreo sistem za varenje
- netolerancija na laktozu
- odgovor na spoljašnje stimuluse.
Naime, problem nastaje zbog nedovoljne količine enzima koji vare laktozu, odnosno mlečni šećer. U crevima bebe se proizvode gasovi koji izazivaju nadimanje i grčeve.
Simptomi grčeva kod beba ili kako ih prepoznati
Bebe plaču kada su gladne, kada se promeni vreme, kada su pospane itd. Možda su vam ovo ranije rekli, ali sada razumete – bebe mnogo plaču.
Ali ako ste je nahranili ili nije u pitanju spavanje ili nešto drugo, a plač počne iznenada, uz vrisak, onda mora da pati od grčeva ili grčeva.
Čest, neutešni plač koji traje dugo, napetost i tvrd stomak u prvim mesecima bebinog života ukazuju na infantilne kolike. Iako su česta pojava, mnoge majke u panici pokušavaju da pronađu rešenja za smanjenje grčeva i smirivanje deteta. Svako četvrto dete ima infantilne kolike, a javljaju se posle nekoliko nedelja života.
Beba mora da ima kolike ako neutešno plače, ne može da se smiri i savija noge. Takođe se javlja crvenilo na licu i napetost.
Već nakon nekoliko nedelja nakon rođenja primetićete pojavu grčeva.
Kako da pomognete bebi?
Držanje bebe u naručju je najefikasniji način da se ublaže kolike, iako mnogi roditelji strahuju da će na taj način razmaziti svoju bebu. Lagano ljuljanje i pevanje pesmica ili uspavanki takođe mogu biti od pomoći, kao i blaga masaža stomaka. Važno je napomenuti da se beba ne sme postavljati na stomak dok spava do šestog meseca starosti.
Poznato je da bebu smiruje vožnja autom. Ukoliko roditelji nisu u mogućnosti da provozaju bebu svaki put kada plače, mali trikovi su imitiranje ljuljanja u stolici ili pravljenje zvukova koji liče na rad motora, kao što su zvuk usisivača, fena za kosu ili mašine za veš.
SENJAČKI ČAJ
Tradicionalna mešavina lekovitog bilja koja pomaže da ublaži tegobe grčeva kod beba.
- SMANJUJE GRČEVE
- REGULIŠE PROBAVU
- STIMULIŠE LAKTACIJU KOD DOJILJA
Senjački čaj se često daje kao umirujuće sredstvo bebama koje zbog grčeva preterano plaču duži vremenski period. Senjački čaj u svom sastavu ima kim, anis, morač, matičnjak, kamilicu…
Senjački čaj se može davati bebi već od druge nedelje života, posebno kod blagih probavnih tegoba sa grčevima i nadimanjem. U tu svrhu se tradicionalno i naučno dokazano preporučuju čajevi od morača, kamilice i anisa. Senjački čaj pored ostalog upravo sadrži kombinaciju tiih biljaka i on potpomaže varenje, olakšava pražnjenje crvea, reguliše acidobaznu ravnotežu i redukuje refluks – povratak želudačne kiseline u jednjak.