Menstruacija je danas i dalje tabu u nekim društvima, zato je i bitno da se, pre nego što vas uhvati panika, dobro informišete o tome koliko je normalno kašnjenje i šta to znači.
Zašto menstruacija kasni
Pre svega, bitna je dobra higijena. Uz dobru higijenu i zdrav način života dolaze i pozitivne navike i minimalan broj razloga zašto bi došlo do kašnjenja menstruacije.
Trudnoća
Uobičajena i najčešća pretpostavka za kašnjenje menstruacije je trudnoća. Ako je to razlog kašnjenja, pojaviće se i ostali simptomi kao što su mučnina, osetljiviji njuh, promene raspoloženja i česta mokrenja.
Ti simptomi, doduše, mogu biti povezani i s drugim problemima ili psihološkim strahom od trudnoće.
Preterana fizička aktivnost, poremećaj ishrane ili stres
Fizički napor u kombinaciji sa stresom ili nezdravom ishranom loše utiče na naš celi organizam pa tako i na menstrualni ciklus.
Ako ste se počeli baviti intenzivnim treninzima i dogodio se brz gubitak težine, pričekajte barem tri dana pre nego počnete razmišljati da li je razlog trudnoća.
Telu treba vremena da se navikne na novi režim, zato je normalno da sve navedeno može uticati na promene i u menstrualnom sistemu.
Takođe i današnji ubrzani način života može uticati na kašnjenje. Ako ste imale tešku nedelju na poslu ili u privatnom životu, sasvim je normalno da telo reaguje tako da menstruacija skoro potpuno izostane na mesec dana ili se pojavi obilno krvarenje.
Uzimanje lekova
Upotreba oralnih kontraceptiva, depo-progesterona, antidepresiva ili antipsihotika u telu podižu prolaktin. Na svim lekovima pišu moguće nuspojave uzimanja.
Sindrom policističnih jajnika
Sindrom policističnih jajnika je najčešći endokrinološki poremećaj kod žena fertilne dobi. Obeležavaju ga hronična anovulacija, hiperandrogenizam i policističan izgled jajnika.
Često se pojavljuje sa hiperlipidemijom, insulinskom rezistencijom i dijabetesom tipa II. Taj sindrom je velike učestalnosti, od 15-20 posto u mlađoj dobi, a u perimenopauzi 10 posto.
Karakteriše ga i visoka učestalost neplodnosti i pobačaja, patoloških promena u trudnoći i debljina. Razvoj policističnih jajnika može biti povezan i s genetski poremećajem. Lečenje se obavlja terapijom hormonskom kontracepcijom ili hirurškim odstranjivanjem.
FLORAVITEX BILJNE KAPI su 100% prirodan proizvod na bazi konopljike, biljke koja je poznata kao prijatelj ženskog zdravlja. Dokazano je da ovaj biljni preparat pomaže kod gotovo svih ginekoloških problema žene, uključujući teško i neredovno menstrualno krvarenje.
FLORAVITEX KAPI uspešno regulišu hormonski disbalans kod žene, koji je jedan od vodećih uzroka za teške i neredovne menstruacije. Stabilizujte svoj menstrualni ciklus na sasvim prirodan i bezbedan način, bez hormona koji mogu da imaju niz neželjenih efekata.