Masna jetra se razvija kada telo stvara previše masti ili metabolizam ne može tako brzo da razgradi tu masnoću. Na lečenje masne jetre mogu pozitivno delovati ishrana i prirodni lekovi. Da vidimo sad koji su uzroci, simptomi i kako se leči masna jetra.
Uzroci
Kao najčešći uzrok masne jetre smatra se alkoholizam, odnosno redovno i neumereno konzumiranje alkohola. Ali izgleda da postoje i drugi uzroci, jer se dešava da neko ima masnu jetru, iako ne konzumira alkohol. Drugi uzroci mogu biti: gojaznost, visok nivo masnoće u krvi, dijabetes, genetsko nasleđe, neželjeni efekti pojedinih lekova.
Simptomi masne jetre
Kad je u pitanju oboljenje masna jetra simptomi u početku nisu upadljivi. Gotovo su neprimetni. Moguć je umor, neprijatnost u abdomenu i jetra može biti uvećana. Ali posle nekog vremena višak masnoće u jetri može da izazove upalu. Onda se simptomi pogoršavaju i bolje uočavaju. Na primer slab apetit, gubitak težine, kad je masna jetra bolovi u stomaku su mogući, fizička slabost, umor i zbunjenost. Ako se ništa ne preduzima, bolest može da napreduje do bolesti ciroza jetre.
Akutna masna jetra u trudnoći
Potencijalno je opasna, jer komplikuje trudnoću, ali na sreću akutna masna jetra u trudnoći je retka. Simptomi se javljaju u trećem trimestru, sa mučninom i povraćanjem, bol u abdomen gore desno, žutica. Kod većine žena ide na bolje nakon porođaja i nema trajnih posledica.
Rizične kategorije za masnu jetru
Veća je verovatnoća za gojazne da će da dobiju masnu jetru, zatim dijabetičari koji imaju dijabetes tipa 2. Deponovanje masti u jetri je povezano sa otpornošću na insulin, a to je i najčešći uzrok ovog tipa dijabetesa. Rizična kategorija su trudnice, prekomerni uživaoci alkohola, osobe koje uzimaju lekove bez recepta i u većim dozama od preporučenih itd.
Ishrana
Izbegavanje alkoholnih pića, upravljanje masnoćama u organizmu (tako što se smanjuje unos šećera i zasićenih masti), mršavljenje, redovna kontrola šećera u krvi. Dijeta uključuje uzimanje voća, povrća, žitarica celog zrna, belog mesa i ribe. Može biti preporučena i pojačana fizička aktivnost.
Lečenje masne jetre biljem
Postoji čaj za jetru koji se pravi od maslačka. Maslačak čisti jetru, ali i regeneriše oštećene ćelije. Ovaj čaj se pravi od korena maslačka, ali i od ostalih delova biljke, pošto ceo maslačak lekovit.
Još jedan čaj za jetru, kao i drugi preparati, prave se od biljke sikavica, koja je sigurno među najboljim biljkama za ovaj čovekov organ.
Cvekla je odličan čistač jetre i preporučuje se uzimati je kao sok ili salatu od cvekle.
Kašičica maslinovog ulja, koje sadrži nezasićene masne kiseline, kada se uzima ujutru natašte može delovati veoma korisno.
Herbalip čaj – Čaj za jetru i holesterol
Čaj za jetru i holesterol stimuliše čišćenje jetre i stimuliše stvaranje novih jetrenih ćelija hepatocita.
Čaj za jetru i holesterol se preporučuje posle upotrebe jakih lekova, posle hemoterapije -za stimulaicju regeneracije jetre.
Koristi se kod hepatitisa, ciroze, kod masne jetre, kod povećanih masti u krvi. Kod dugotrajne izloženosti jakim hemikalijama takođe, dolazi do preopterećenosti jetre, pa se savetuje čišćenje jetre.