Normalan ciklus traje 28 dana i to podrazumeva period od prvog dana menstruacije pa do prvog dana naredne. Sve između 24. i 31. dana se smatra “normalnim”. Ali, sve ostalo je pokazatelj da nešto nije u redu sa vašim organizmom.
Uzroci neredovnog ciklusa
Stres
Prebrz način života, nedostatak sna i psihički stres mogu privremeno poremetiti vaš menstrualni ciklus. Stres direktno utiče na deo mozga koji kontroliše rad hormona odgovornih za redovan ciklus. On se obično vraća u normalu nakon smanjenja stresa. Vodite računa da spavate dovoljno, jer ćete na taj način ojačati organizam, smanjiti stres, a samim tim ciklus vratiti u normalu.
Preterano vežbanje
Opštepoznato je da žene koje preterano treniraju ili se profesionalno bave sportom imaju problema sa redovnim ciklusom. Naime, vaš organizam u toku fizičkog napora je pod stresom i taj stres smanjuje proizvodnju reproduktivnih hormona. Samim tim izostaje i ciklus. Nije toliko strašno ako vam kasni nekoliko dana. Ali ako vam se menstruacija ne pojavi duže od tri meseca, onda obavezno potražite pomoć stručnjaka.
Prekomerna telesna težina i neuhranjenost
Žene koje imaju višak kilograma pate od neredovnog ciklusa, koji kada se “pojavi” traje duže nego što je uobičajeno. Simptomi koji se tada javljaju su jaka glavobolja, krvarenje i grčevi u stomaku. Budite oprezni, jer masne ćelije povećavaju nivo estrogena u organizmu. Ako se estrogen u fazi povišenog stepena predugo nalazi u organizmu, može doći do raka endometrije. Međutim, ako patite od neuhranjenosti, vaše telo ne proizvodi dovoljno estrogena, a on je neophodan da bi se stvorili “uslovi” za dobijanje menstruacije.
Uzimanje lekova
Pojedini lekovi mogu uticati na izostanak menstruacije. To su najčečće oni koji u sebi sadrže hormone, zatim stereoidi, antipsihotici, antidepresivi i lekovi za krvni pritisak.
Pilule za kontracepciju
Menstruacija može, takođe, da izostane kod žena koje su redovno koristile pilule za kontracepciju i onda odjednom prestale. Nakon prestanka uzimanja ovih tableta ponekad je potrebno čak od tri do šest meseci da bi se regulisao normalni menstrualni ciklus.
Menopauza
Nema pravila kada žena ulazi u menopauzu. Uglavnom je indvidualno za svaku ženu. Uobičajeno je da se javlja u dobu između 45 i 55 godina. U nekim slučajevima i sa 40 godina. Žene tada obično imaju sve slabiju menstruaciju dok je na kraju potpuno i ne izgube.
FLORAVITEX KAPI su potpuno prirodan preparat na bazi konopljike, a mogu pomoći u rešavanju problema vezanih za hormonski disbalans, uključujući: neredovne i bolne cikluse, osetljivost dojki, sterilitet, ciste na jajnicima, policistične jajnike, akne, bubuljice, pojačanu maljavost, tegobe u menopauzi.
Konopljika je poznata kao izuzetna biljka koja se koristi za prirodno lečenje hormonskog disbalansa kod žena. Ova biljka dovodi do ravnoteže između proizvodnje estrogena i progesterona kod žena, čime reguliše mnoge zdravstvene tegobe nastale usled neravnoteže ova dva važna reproduktivna hormona žene.