Upala bubrega je ozbiljno zdravstveno stanje koje zahteva hitno lečenje. Bubrezi su filteri organizma. Ova dva organa oblika pasulja su sofisticirani sistem za uklanjanje otpada iz tela. Zato je pravilna funkcija bubrega od presudne važnosti za naše zdravlje.
Upala bubrega ili akutni nefritis se javlja kada se bubrezi iznenada ”upale”. Akutni nefritis ima nekoliko uzroka i može na kraju dovesti do otkazivanja bubrega ako se ne leči.
Postoji nekoliko vrsta akutnog nefritisa ili upale bubrega:
Intersticijski nefritis
U ovom slučaju, prostori između bubrežnih tubula postaju zapaljeni. Ova upala dovodi do oticanja bubrega.
Pijelonefritis
Pijelonefritis je zapaljenje bubrega, obično zbog bakterijske infekcije. U većini slučajeva, infekcija počinje unutar bešike, a zatim migrira u uretere i u bubrege. Ureteri su dve cevi koje transportuju urin od svakog bubrega do bešike.
Glomerulonefritis
Ova vrsta akutne upale bubrega izaziva zapaljenje u glomerulima. U svakom bubregu postoje milioni kapilara. Glomeruli su male nakupine kapilara koje transportuju krv i ponašaju se kao jedinice za filtriranje. Oštećeni i zapaljeni glomeruli neće pravilno da filtriraju krv.
Upala bubrega uzrok
Zavisno od toga o kojoj vrsti akutnog nefritisa se radi, razlikuju se i uzroci.
Intersticijski nefritis
Ovo je često rezultat alergijske reakcije na lek ili antibiotik.
Nizak nivo kalijuma u krvi je još jedan uzrok intersticijalnog nefritisa.
Uzimanje lekova u dužem vremenskom periodu može oštetiti tkiva bubrega i dovesti do intersticijalnog nefritisa.
Pijelonefritis
Većina slučajeva pijelonefritisa je rezultat infekcije bakterijom koja se zove Ešerihija koli. Ova vrsta bakterije prvenstveno se nalazi u debelom crevu i izlučuje se u stolicu. Bakterije mogu putovati od uretre do bešike i bubrega, što dovodi do pijelonefritisa.
Iako je bakterijska infekcija vodeći uzrok pijelonefritisa, drugi mogući uzroci uključuju:
- urinarni pregledi prilikom kojih se koristi cistoskop, instrument kojim se posmatra unutrašnjost bešike
- operacija bešike, bubrega ili uretera
- formiranje kamena u bubregu, kamenaste formacije koje se sastoje od minerala i drugih otpadnih materija.
- Glomerulonefritis
- Glavni uzrok ove vrste bubrežne infekcije je nepoznat. Međutim, neki uslovi mogu podstaknuti infekciju, uključujući:
- problemi u imunom sistemu
- istorija raka
- apsces koji se raspada i putuje do bubrega putem krvi.
Upala bubrega simptomi
Simptomi upale bubrega će se razlikovati u zavisnosti od tipa akutnog nefritisa koji je u pitanju. Najčešći simptomi sve tri vrste akutnog nefritisa su:
- bol u karlici
- bol ili osećaj pečenja dok se mokri
- česta potreba za mokrenjem
- promena boje urina
- krv ili gnoj u urinu
- bol u predelu bubrega ili bol u stomaku
- oticanje tela, najčešće u licu , nogama i stopalima
- povraćanje
- groznica
- visok krvni pritisak.
Upala bubrega lečenje
Lečenje glomerulonefritisa i intersticijalnog nefritisa zahteva lečenje osnovnih stanja koja izazivaju ove probleme. Na primer, ako lek koji uzimate uzrokuje probleme sa bubrezima, lekar bi trebalo da vam prepiše drugi lek.
Doktori obično propisuju antibiotike za lečenje infekcije bubrega.
Kada bubrezi ne funkcionišu, to može uticati na ravnotežu elektrolita u telu. Elektroliti, kao što su kalijum, natrijum i magnezijum , su odgovorni za stvaranje hemijskih reakcija u telu. Ako su nivoi elektrolita previsoki ili suviše niski – lekar mora da prepiše odgovarajuće tretmane. Ako su elektroliti niski, možda ćete morati da uzimate , na osnovu preporuke lekara.
Ukoliko je funkcija bubrega znatno oštećena zbog infekcije, može biti neophodna dijaliza. Ovo je proces u kojem specijalna mašina deluje kao veštački bubreg. Dijaliza može biti privremena potreba. Međutim, ukoliko su bubrezi doživeli previše oštećenja, možda će biti potrebna trajna dijaliza.
Kada postoji upala bubrega, telu treba vremena i energije za lečenje. Tada je neophodno da odmarate i da povećate unos tečnosti. Ovo pomaže da se spreči dehidracija i zadrži filtriranje bubrega kako bi otpustili otpadne proizvode.
Ako upala bubrega jako utiče na funkciju bubrega, lekar će vam preporučiti posebnu ishranu. Pre svega, neophodno je da smanjite natrijum u ishrani.
Upala bubrega prirodno lečenje
FLORACOLI BILJNE KAPI su potpuno prirodan proizvod koji sadrži mešavinu biljnih tinktura zlatnice, vranilove trave, uve, rastavića i rtanjskog čaja. Dokazano je da ove biljke deluju protivupalno, antiseptično i diuretično.
FLORACOLI BILJNE KAPI mogu da pomognu kod akutnih i hroničnih upala bubrega, bešike i mokraćnih kanala; a veoma su efikasne i kad je u pitanju jedna od najupornijih bakterija, Ešerihija koli, kao i kod drugih bakterijskih infekcija urinarnih organa.