Divlji origano se još u dalekoj prošlosti koristio kao antiseptik. Ima visok sadržaj flavonida i fenolnih kiselina, te zato deluje antioksidantno. Deluje protiv parazita, bakterija, virusa i gljivica. Čisti organizam i podiže imunitet, pa tako preventivno deluje protiv mnogih bolesti. Sadrži karvakol koji deluje protiv mikroorganizama.
Ulje od divljeg origana
Ulje od divljeg origana se dobija posebnim postupkom destilacije, kako bi se sačuvala sva korisna svojstva. Treba razlikovati divlji origano za dobijanje ulja, od onog origana koji se koristi u kuhinji kao začin. Postoje različite vrste origana i to njih preko 40. Karvakol se smatra najvažnijim sastojkom. Origano je samonikla lekovita biljka, mediteranskog porekla. Vranilova trava, vranilovka i mravinac su još neki od naziva za ovu biljku.
Origano ulje se stoga koristi za jačanje imuniteta, kao i za bolji rad probave i respiratornog trakta. Origano ulje se može uzimati oralno, ali i nanositi na kožu kod dermatitisa, ekcema ili akni. Spolja se koristi i kod gljivica na noktima.
Potencijalno origano ulje može da postane dopuna kod terapije protiv raka. Smatra se da karvakol deluje i na ćelije raka.
Kako koristiti ulje divljeg origana
Različiti su proizvodjači origano ulja, a ni cena nije ista. Čisto ulje je dosta jako, a neki ga i mešaju sa drugim uljima, posebno sa maslinovim ili kokosovim. Svakako se treba pridržavati uputstva za upotrebu. Origano ulje ne treba držati u domašaju dece. Ovo ulje nije za srčane bolesnike i osobe sa povišenim pritiskom. Ne treba da ga koriste trudnice i dojilje, a ni osobe koje pate od nedostatka gvoždja. Aktivna supstanca karvakol umanjuje sposobnost usvajanja gvoždja.
Biljne kapi Divlji origano pomažu kod:
- kod infekcija urinarnog trakta
- gljivične i parazitske infekcije, kao što je Candida i atletsko stopalo
- jedan od prirodnih antibiotika
- infekcije grla, pneumonija i bolesti traheja