Štitna žlezda u obliku leptira koja se nalazi u vratu, može imati veoma dramatičan uticaj na celi niz telesnih funkcija. Žene su podložnije nepravilnom funkcinisanju štitne žlezde od muškaraca (i to do deset puta), a veoma veliki broj njih i ne zna da nešto nije u redu.
Štitna žlezda – znaci upozorenja
Štitna žlezda luči hormone tiroksin i tironin koji regulišu, između ostalih stvari, temperaturu vašeg tela, metabolizam i rad srca. Stvari mogu krenuti naopako kada je ona preaktivna ili slabo aktivna. Šta izaziva njeno nepravilno lučenje? To može biti genetika, autoimuni napad, trudnoća, stres, nedostatak hranjivih materija ili toksini koji se nalaze u životnoj sredini.
Iscrpljenost
Osećaj umora i nedostatak energije mogu biti u vezi sa više faktora, ali se snažno povezuju sa hipotireozom, poremećajem koji je rezultat nedovoljnog lučenja hormona štitne žlezde. Ako ste ujutro i dalje umorni, nakon prospavanih osam sati, to može biti znak da je vaša štitna žlezda nedovoljno aktivna.
Neraspoloženost
Neočekivani osećaj depresije, neraspoloženosti i potištenosti može biti simptom hipotireoze. Zašto? Veruje se da nedovoljna proizvodnja hormona štitne žlezde utiče na nivo serotonina, takozvanog hormona sreće.
Nervoza i anksioznost
Anksioznost i nervoza povezuju se da hipertireozom, preteranim lučenjem hormona štitne žlezde. Ukoliko imate osećaj da nikako ne možete da se opustite, napeti ste i stalno kao da očekujete da se nešto desi, to može biti znak da štitasta žlezda luči previše hormona.
Čulo ukusa vas vara
Povećan apetit može biti znak hipertireoze – prevelik nivo hormona štitne žlezde može uticati na konstantni osećaj gladi. S druge strane, nedovoljno aktivna štitna žlezda može uticati na čula mirisa i ukusa.
Gubljenje interesa za seks
Nedovoljna ili nikakva želja za seksom može biti jedna od nuspojava nepravilnog rada štitne žlezde. Prenizak nivo hormona može uticati na nizak libido, ali i kumulativni uticaj drugih simptoma hipotireoze – nizak nivo energije i bol koji se može pojaviti na različitim delovima tijela – mogu imati značajnu ulogu.
Suva koža
Koža koja je suva i koja svrbi može biti simptom hipotireoze. Promene u izgledu i teksturi kože najverovatnije su posledica usporenog metabolizma što može smanjiti znojenje. Koža bez dovoljno vlažnosti brzo postaje suva, a slično je i sa noktima: oni su krti i često pucaju.
Nepredvidiv rad creva
Žene sa hipotireozom često se žale na zatvor. Poremećaj u proizvodnji hormona najverovatnije utiče na usporavanje probavnog procesa. S druge strane, preterana aktivnost štitnjače može uzrokovati proliv ili češće pražnjenje creva, što je razlog zbog čega su pomenuti, zapravo, simptomi hipertireoze.
Vaš ciklus se menja
Menstruacije sa obilnim krvarenjem i pojačanim stomačnim bolovima mogu biti znak hipotireoze. Razdoblje između ciklusa se može smanjiti. Kada je reč o hipertireozi, visok nivo hormona prouzrokuje menstrualne nepravilnosti na drugačiji način: menstruacije su kraće, krvarenje nije obilno pa se razdoblje između ciklusa može povećati.
Bol u ekstremitetima i mišićima
“Misteriozno” ili iznenadno peckanje ili utrnulost ekstremiteta (ili “stvarni” bol) u nogama, rukama, stopalima ili šakama mogu biti znak hipotireoze. Vremenom, nedovoljno lučenje hormona štitnjače može oštetiti nerve koji šalju signale od mozga ka celom telu.
HipoTiroksan biljne kapsule na bazi ekstrakta kelp algi podržavaju funkciju štitaste žlezde, produkciju njenih hormona i energetski metabolizam.
hipoTIROKSAN biljne kapsule preporučuju se za:
– Pravilan rad štitne žlezde
– Hašimoto
– Normalnoj proizvodnji tiroidnih hormona
– Normalnom funkcionisanju nervnog sistema (stres, napetost, panika, depresija, letargija)
– Usporenog metabolizma (dijabetes, hiperholesterolemija gojaznost, opstipacije)
– Opadanje kose, suva koža, lomljivi nokti
– Slabost i bol u mišićima i zglobovima
– Gušavost
– Jačanje imuniteta
Tirox biljne kapi za regulisanje rada štitne žlezde se koriste za lečenje bolesti poremećaja rada štitne žlezde:
- za benignu eutiroidnu gušavost kod pacijenata s normalnom funkcijom štitne žlezde,
- za sprečavanje ponovne pojave gušavosti posle operacije,
- kod smanjenog lučenja hormona,
- za sprečavanje ponovne pojave tumora kod pacijenata s karcinomom štitne žlezde,
- za uspostavljanje ravnoteže hormona štitnjače i
- kada se pojačano lučenje hormona leči antitiroidnim lekovima.