Pre menopauze, žena prolazi kroz prelazno razdoblje koje je poznato pod nazivom perimenopauza. Tada dolazi do smanjenja proizvodnje hormona estrogena i progesterona, a usled čega se menstrualni ciklus skraćuje i, na kraju, u potpunosti prestaje. Ovaj prelazni period može trajati između dve i pet godina; jednom kada žena prestane imati menstruaciju u trajanju od dvanaest meseci, smatra se da je ušla u menopauzu.
Početak perimenopauze može da varira od žene do žene, ali se smatra da je to, u proseku, u četrdeset i sedmoj godini života. Međutim, perimenopauza može početi i kod žena koje su u kasnim tridesetim godinama života. Simptomi, takođe, mogu se razlikovati od žene do žene usled čega perimenopauzu žene (ali i doktori) teško prepoznaju.
Ipak, postoje određeni znaci koji pokazuju da je žena “ušla” u perimenopauzu.
Simptomi perimenopauze
Neredovan ciklus
Promene u ciklusu često su prvi simptom, jer promenjivi nivoi estrogena mogu prouzrokovati menstrualne nepravilnosti. Kod žena koje ulaze u perimenopauzu može doći kako do različitog vremenskog trajanja menstruacije i perioda između dve menstruacije tako i do izostanka iste.
Obilno krvarenje
Ovo se dešava zbog promena u nivou progesterona: ovulacija postaje sve nepravilnija pa, zbog toga, endometrijum (sloj materice koji se “ljušti” tokom menstruacije) postaje deblji nego što je to slučaj kada je u pitanju redovan ciklus uzrokujući obilnije krvarenje.
Valunzi
Oko 75% žena u perimenopauzi pati od frustrirajuće vrućine koja se može kretati u rasponu od blago povišene temperature do intenzivnog znojenja. Stručnjaci nisu utvrdili kako se valunzi javljaju, ali se veruje da pad estrogena u organizmu igra važnu ulogu u njihovom nastajanju, s obzirom na to da on ometa sposobnost tela da temperaturu održava na stabilnom nivou. Izbegavanje kofeina, začinjene hrane i alkohola može ublažiti valunge.
Promene raspoloženja
Najčešći simptomi perimenopauze su strašne promene raspoloženja, kao što su bes i razdražljivost. Ove promene se najčešće dešavaju iznenada. Žene koje su patile od postporođajne depresije mogu biti pod većim rizikom od promena raspoloženja tokom perimenopauze.
Vaginalna suvoća
Još jedan nepoželjni sporedni efekat pada estrogena. Smanjen nivo pomenutog hormona može dovesti do toga da vaginalno tkivo izgubi elastičnost i prirodnu vlažnost, a što može dovesti do pojave bola tokom odnosa.
Floravitex biljne kapi smanjuju ili otklanjaju tegobe usled hormonskog disbalansa kao što su:
– bolne menstruacije (dismenoreja)
– predmenstrualni sindrom (PMS, bol i nadutost grudi, glavobolja i dr.)
– neredovne menstruacije
– nenormalna krvarenja materice
– neplodnost usled hormonske neravnoteže (sterilitet prouzrokovan insuficijencijom žutog tela – menstrualni poremećaj ovulacije)
– endometrioze i zapaljenska oboljenja karlice
– sindrom policističnih jajnika
– acne vulgaris
– komplikacije u menopauzi, emocionalni disbalans