Jetra je jedan od najvažnijih organa u našem organizmu. Ona ima ulogu u razlaganju masti, održavanju šećera u krvi na optimalnom nivou, proizvodnji enzima i zadržavanju neophodnih vitamina, minerala i glikogena.
SIMPTOMI masne jetre
Nijedan drugi vitalni organ ne može da zameni jetru.
Povišen krvni pritisak, nadimanje, zamor ili visoki nivo holesterola su neki od pokazatelja koji nam govore dve stvari: da je došlo do preopterećenja jetre i poremećaja metabolizma masti.
Minimalna količina masti neće da izazove nikakve posledice. S druge strane, ako postoji 5-10% masti po masi jetre, to znači da je reč o steatozi, oboljenju koje je poznato i pod nazivom masna jetra. Ona može nastati i kao posledica alkoholizma.
Često je nazivaju i „tihom bolesti“ i to zbog toga što su njeni simptomi jedva primetni. U većini slučajeva, potrebne su godine dok se ne primeti.
Ukoliko se ona razvije, možete da dobijete netipične simptome, kao što su mučnina, slabost, gubitak apetita, konfuznost i problemi sa koncentracijom.
Takođe, može da dođe do pojave bola u centralnom ili gornjem delu abdomena, pojave tamnih mrlja na koži (najčešće na donjem delu ruku) kao i do uvećanja jetre.
Kod alkoholičara, ovi simptomi se pogoršavaju kontinuiranim konzumiranjem alkohola. Masna jetra može da se otkrije, pa čak i da se sprečiti njeno nastajanje kod osoba koje ne konzumiraju alkohol.
Lečenje masne jetre
Ne postoji lek za masnu jetru; postoji samo tretman za prevenciju ili redukciju i kontrolisanje oboljenja. Nakon otkrivanja oboljenja, potrebno je odmah prestati sa konzumiranjem alkohola. Takođe, gojazne osobe bi morale što pre da smanje telesnu težinu. Redovno vežbanje, pravilna ishrana i fizička aktivnost mogu da pomognu u poboljšanju stanja.
Pored smanjenja unosa kalorija, potrebno je smanjiti i unos svih prerađenih namirnica koje sadrže ugljene hidrate, kao što su beli hleb, krompir, testenina, šećer, kukuruz i trans masti. Margarin, puter, pavlaka za kuvanje i jela pripremljena na ulju stvari su koje morate da ostavite. Takođe, bilo bi i više nego poželjno da izbegavate korišćenje nepotrebnih lekova odnosno lekova bez kojih možete.
Na kraju, ukoliko imate problem sa masnom jetrom, travari preporučuju i čaj koji može da pomogne u kontrolisanju oboljenja.
Herbalip čaj – Čaj za jetru i holesterol
Čaj za jetru i holesterol stimuliše čišćenje jetre i stimuliše stvaranje novih jetrenih ćelija hepatocita.
Čaj za jetru i holesterol se preporučuje posle upotrebe jakih lekova, posle hemoterapije -za stimulaicju regeneracije jetre.
Koristi se kod hepatitisa, ciroze, kod masne jetre, kod povećanih masti u krvi. Kod dugotrajne izloženosti jakim hemikalijama takođe, dolazi do preopterećenosti jetre, pa se savetuje čišćenje jetre.