Heliko bakterija infekcija napada sluznicu želuca, jer joj prija kisela sredina u kojoj jedino i opstaje. Osim u želudačnoj sluznici može se pojaviti i u zubnim naslagama, ranicama u usnoj duplji, pljuvački i stolici.
Simptomi heliko bakterije
Najčešći simptomi heliko bakterije i infekcije su bolovi u želucu i stomaku, gorušica, nadutost stomaka, slaba probava i otežano varenje, mučnina, povraćanje, neprijatan zadah .
Neki pacijenti sa hroničnim gastritisom nemaju nikakve tegobe, ali se one, s druge strane, mogu intenzivirati ukoliko, na primer, dođe do pojave čira na želucu udruženog s infekcijom. Pored jakog bola, koji je najdominantniji znak, dolazi i do gubitka apetita, pa samim tim i telesne težine, a javlja se i krv u stolici, što se dešava u oko 25 odsto slučajeva.
Međutim, postoje i drugi simptomi koji upućuju na to da se heliko bakterija nastanila u našem organizmu – depresija, nedostatak energije i snage, anksioznost, hronični umor, nesanica, promene na koži. Intenzitet tegoba je različit, pa će tako kod nekih bolesnika preovladavati želudačne smetnje, dok će drugi snažnije osećati indirektne simptome.
Preventiva podrazumeva blagovremeno otkrivanje infekcije, sprovođenje higijensko-dijetetskog režima s pravilnom i raznovrsnom ishranom. Vakcina protiv infekcije helikobakterijom još uvek je u fazi ispitivanja, ali će se, po nekim procenama, masovno primenjivati za tri-četiri godine.
Terapija ove infekcije prvenstveno podrazumjeva potpunu promenu ishrane i životnih navika. Treba jesti redovno i često, u manjim količinama, a pritom je neohodno izbegavati jako začinjenu i ljutu hranu gotovo uvek, kao i konzumiranje alkohola.
Jedan od najvažnijih faktora za izlečenje od infekcije je pravilna ishrana za heliko bakteriju. Infekcija helikobakterijom može biti udružena sa intolerancijom na gluten, pa bi bolesnik trebalo da izbegava hleb, testenine, peciva, to jest sve namirnice koje sadrže brašno od pšenice, raži ili ječma.
Takođe, u ishrani nisu poželjni soja i kravlje mleko, kao i kofein, alkohol, so, industrijski prerađena hrana, masno crveno meso i gazirana pića. Heliko bakterija u želucu svakako zahteva disciplinu i doslednost u ishrani.U jelovnik bi trebalo uvesti hranu bogatu vlaknima, poput voća i povrća, naročito jabuke, brusnicu, luk, celer, mahunarke, koje jednostavno nazivamo vlaknasta hrana.
Od mesa treba izbegavati sva prženja ,kao i roštilj, jedite ribu makar dva puta sedmično.Izbegavajte veštačke zaslađivače i šećere. Potrudite se da jedete manje kiselo voće..
Prirodne biljne kapi za gastritis pomažu kod:
– VIŠKA ŽELUDAČNE KISELINE
– HRONIČNOG GASTRITISA
– HELICOBACTER PYLORI
– ČIR NA ŽELUCU I DVANESTOPALAČNOM CREVU
– NEPRIJATNOG ZADAHA PROUZROKOVANOG ZAPALJENJEM ŽELUDAČNE SLUZNICE