U današnjem stresnom svetu prepunom saobraćajnih gužvi, kratkih rokova i ubrzanog tempa života, nije neobično što s vremena na vreme posegnemo za tabletom protiv bolova. Ipak, lekovi za bol su samo delimično rešenje. Postoje mnogi načini na koje možemo pokušati da sprečimo pojavu glavobolje. Stručnjaci su prepoznali nekoliko različitih tipova glavobolja, o kojima ćemo detaljnije govoriti dalje u tekstu… Takođe, postoji i prirodan lek koji može pomoći da ublažite glavobolju ili migrenu.
Jedan od čestih oblika glavobolje jeste tenziona glavobolja, koja nastaje usled napetosti mišića u predelu glave i vrata. Ova vrsta glavobolje se prepoznaje po tupom, stalnom pritisku i bolu koji je ujednačenog intenziteta i obično se javlja na istom mestu.
Čaj protiv glavobolje
Ako vas muči glavobolja, pokušajte da se opustite uz šolju umirujućeg čaja. Đumbir je poznat po svojim protivupalnim svojstvima i od davnina se koristi kao prirodni lek za glavobolje. Da biste napravili efikasan napitak, sameljite dve kašičice đumbira, pomešajte ih sa čašom vode i popijte. Alternativno, možete preliti kašiku sveže samlevenog đumbira sa šoljom vrele vode, ostaviti da odstoji dok se malo ne ohladi i zatim popiti.
Đumbir se pokazao posebno korisnim kod migrena, iako se još uvek ne zna tačno kako deluje. Ipak, poznato je da utiče na prostaglandine – supstance slične hormonima koje učestvuju u razvoju upale. Pored toga, đumbir može ublažiti i mučninu, koja često ide ruku pod ruku s migrenom.
Možete probati i čaj od ruzmarina, za koji se veruje da pomaže da se glavobolja ne pogorša. Priprema je jednostavna – prelijte šolju ključale vode preko kašike sušenog ruzmarina, ostavite da odstoji desetak minuta, procedite i popijte.
Prirodno lečenje migrene
Migrenu prati jaka, pulsirajuća bol, često uz mučninu, povraćanje, osetljivost na svetlost ili smetnje vida. Iako lekari ne znaju tačan uzrok, smatra se da su u pitanju promene u širenju i sužavanju krvnih sudova u mozgu. Migrena se često javlja u porodici.
Razni faktori mogu da je pokrenu – određena hrana i aditivi, stres, hormonalne promene (naročito tokom menstruacije), kontraceptivne pilule, manjak kofeina, promene vremena, jaka svetlost ili određeni mirisi. Migrene su češće kod žena.
Bolje ih je sprečiti nego lečiti
Izbegavajte namirnice bogate tiraminom, kao što su sušeno meso, salame, kobasice, zreli sirevi, orasi i kikiriki. Poznati „okidači“ migrene poput čokolade i crnog vina takođe sadrže tiramin.
Biljka rumen cvet (poznata i kao feverfew) može smanjiti učestalost i jačinu migrena. Preporučuje se uzimanje 250 mg ekstrakta dnevno, koji sadrži najmanje 0,4% partenolida. Potrebno je neko vreme da se vidi efekat – ponekad i nekoliko meseci. Sirovi listovi se takođe mogu jesti (npr. u sendviču), ali kod nekih ljudi mogu izazvati ranice u ustima.
Povremene glavobolje uglavnom nisu razlog za brigu. Međutim, ako se javi iznenadna i jaka bol, to može biti znak ozbiljnog zdravstvenog problema. Hitno se obratite lekaru ako uz glavobolju imate i zamagljen vid ili ne možete da pomerite neki deo tela.
Isto važi i ako imate povišenu temperaturu, ukočen vrat, počnete da zamuckujete, osećate se zbunjeno ili ako ste prethodno zadobili udarac u glavu. Takođe, posavetujte se s lekarom ako imate glavobolju tri ili više puta nedeljno ili ako svakodnevno uzimate lekove protiv bolova.
Da li ste znali?
Česta upotreba lekova poput aspirina ili ibuprofena može dovesti do tzv. „povratne“ glavobolje – to je vrsta bola koja se javlja čim nivo leka u organizmu počne da opada. Zbog toga se ne bi trebalo stalno oslanjati na ove lekove kao jedino rešenje.
-
Hidratacija: Popij čašu vode odmah po buđenju. Dehidracija je čest okidač glavobolje.
-
Doručak: Ne preskači prvi obrok! Jedan lagan, ali hranljiv doručak (zobene pahuljice, voće, jaja) pomoći će da šećer u krvi ostane stabilan.
-
Đumbir čaj: Ako si sklon(a) migrenama, šolja đumbirovog čaja može pomoći u prevenciji (posebno tokom stresa ili vremenskih promena).
Prevencija je moćna stvar:
Jedite redovno, u približno istim vremenskim razmacima. Postoje dokazi da pad nivoa šećera u krvi, do kojeg dolazi ako predugo ne jedemo, može izazvati glavobolju. Takođe, minimum tri puta nedeljno odvojite 30 minuta za fizičku aktivnost – šetnju, vožnju bicikla, plivanje ili neku drugu vrstu aerobnog vežbanja. Takve aktivnosti su odličan način za smanjenje stresa, što može pomoći u sprečavanju glavobolja.
Biljne Kapsule MIGRESAN – Najbolji Lek Protiv Glavobolje
MIGRESAN BILJNE KAPSULE mogu da pruže olakšanje kod:
- – migrene i glavobolje
- – artritisa, artroze
- – gihta i drugih reumatskih oboljenja
- – menstrualnih bolova
- – pomažu kod visokih temperatura.
Upotreba:
Dva puta dnevno po jedna kapsula (ujutru i uveče). Za najbolje rezultate, potrebno je koristiti ovaj preparat minimum 6 do 8 nedelja.