Lekari kažu da su dosadašnja iskustva pokazala da u uzrastu do deset godina starosti dečaci češće obolevaju od devojčica. Alergijski rinitis ima i genetsku predispoziciju, jer osobe čiji roditelji imaju alergiju u 50 odsto slučajeva i same obole od alergijskog rinitisa.
Ispirаnje nosa sа destilovаnim, sterilnim slаnim rаstvorom je brz, jeftin i vrlo efikаsаn nаčin dа se oslobodite zapušenog nosa. Ispirаnje nosa direktno očisti nos od sluzi i аlergena. Biljni prepаrаti zа sezonske аlergije uključuju upotrebu pаprike, meda, vitаmina C i ribljeg ulja. Inhalacija toplim čajem od kamilice ili žalfije može pomoći, naročito ako dodate nekoliko kapi esencijalnog ulja eukaliptusa. Postoje navodi da i spirulina alga može biti efektivna u ovom slučaju.
Među lekovitim biljem, lečenje se sprovodi koprivom pre svega. U tu svrhu predlaže da se bere sveža kopriva i da se zatim samelje i zamrzne na dve do tri nedelje (nikako ne sme termički da se obrađuje). Zamrznuta biljka se potom odledi i pomeša sa medom. Dnevno se uzimaju tri do četiri kašičice ove smese, što snažno jača imunitet. Jer, jačanje imunološkog potencijala svakog organizma prva je prepreka pojavi alergija svake vrste.
Dobre rezultate u lečenju alergijskog rinitisa daju i homeopatija i akupunktura. U tu svrhu najbolji je homeopatski lek koji se pravi od više biljaka koje nisu sa našeg područija. Ipak savetuje se oprez, jer kod nas u ovoj oblasti ima dosta spekulanata i improvizatora.
U poslednje vreme sve veću popularnost stiče i preparat na bazi celuloze koji se ušmrkava poput kapi za nos, a stvara mehaničku prepreku pred napadom alergena.
Donedavno je važila podela na sezonski i trajni alergijski rinitis. Sezonskim se smatrao onaj koji izazivaju poleni biljaka, dok trajnim onaj čiji je uzročnik kućna prašina, grinje, hrana, lekovi. Ovakva podela se smatra zastarelom, jer je sve više pacijenata koji imaju konstantne probleme sa alergijama respiratornih organa i taj trend se nažalost povećava.
PREPORUKE
Da bi se izbegao alergijski rinitis izavan polenima biljaka, koji je najčešći, poželjno je:
- izbegavati otvorene prostore, dakle više vremena provoditi u kući
- u automobilu ne treba otvarati prozore
- koristiti zaštitnu masku prilikom košenja trave i rada u polju
- tuširanje i pranje kose pre spavanja pomažu da se odstrani polen koji se preko dana nakupio na telu i kosi
- korisno je pratiti kalendar cvetanja biljaka i informacije koje govore o koncentraciji polena u vazduhu
- najbolje vreme za izlazak napolje je posle kiše, jer kiša ispira polen iz vazduha i smanjuje rizik iritacije, dok vetrovito vreme treba izbegavati s obzirom na to da tada polen leti i širi se
AlergoSan
AlergoSan je prirodan biljni preparat, koji sadrži mešavinu biljnih ekstrakata hajdučke trave, matičnjaka, slatkog korena i koprive, koje zajedničkim delovanjem doprinose smanjenju ili otklanjanju svih tegoba prisutnih kod alergijskog rinitisa. Kompleks biljnih sastojaka poseduje antiinflamatorno (protivupalno), antiedematozno, spazmolitično (opuštanje tonusa mišića), antimikrobno i analgetsko delovanje. Primenom ovih kapi dolazi do smanjenja tegoba kao što su otežano disanje, suzenje očiju, curenje vodenog sekreta iz nosa, kijanje.