Astma je hronična upalna bolest disajnih puteva koja izaziva poteškoće pri disanju. Bolest se javlja u epizodama – periodi kada se simptomi pojačaju (napadi astme) smenjuju se sa periodima bez simptoma. Napadi obično nastaju kada dođe do pogoršanja upale, najčešće zbog prisustva nekog iritanta ili faktora koji izaziva astmu.
Simptomi se povremeno javljaju i zatim povlače – to su kašalj, otežano disanje, sviranje (zviždanje) u grudima i plućima. Najčešći alergeni koji mogu izazvati astmu su: buđ, grinje, prašina, određene vrste hrane, lekovi, polen, životinjska dlaka i različite hemikalije. Za ublažavanje simptoma ili borbu protiv astme, može pomoći i korišćenje prirodnih lekova.
Prirodni lek protiv astme
Đumbir je prirodni lek za astmu
Đumbir je poznat kao prirodni lek za razne bolesti, uključujući astmu. Istraživanja su pokazala da njegova konzumacija može pomoći u smanjenju upale disajnih puteva i sprečavanju kontrakcije disajnih puteva.
Napitak od belog luka i mleka
Beli luk može pomoći u otklanjanju zagušenja u plućima tokom ranih faza astme. Skuvajte dva ili tri čena belog luka u četvrtini šolje mleka. Ostavite da se ohladi na sobnu temperaturu, a zatim popijte.
Takođe možete napraviti čaj na bazi belog luka. Izgnječite 3 ili 4 čena belog luka i dodajte ih u 400 ml vode.
Prokuvajte tečnost u loncu i sklonite sa vatre kada primetite da se količina vode prepolovila. Sipajte čaj u šolju i pijte ga dok je topao, tri puta dnevno.
Ulje eukaliptusa je efikasno u lečenju simptoma astme.
Čista ulja eukaliptusa su efikasna za lečenje simptoma astme zbog svojih dekongestivnih svojstava. Istraživanja pokazuju da sadrži hemikaliju koja se zove eukaliptol, koja može pomoći u razgradnji sluzi.
Stavite nekoliko kapi eukaliptusovog ulja na papirni ubrus i držite ga na glavi dok spavate, udišući miris. Takođe možete staviti dve do tri kapi ulja eukaliptusa u lonac sa ključalom vodom i udisati paru. Pokušajte duboko da udišete za brže rezultate.
Med je stari, dobro poznati prirodni lek za astmu.
Med je jedan od najstarijih prirodnih lekova za astmu. Alkohol i eterična ulja u medu pomažu u smanjenju simptoma astme. Udisanje mirisa meda donosi pozitivne rezultate kod nekih ljudi.
Takođe, možete pomešati jednu kašičicu meda u čaši vruće vode i piti polako oko tri puta dnevno. Pre spavanja, progutajte jednu kašičicu meda sa pola kašičice cimeta u prahu. Ovo će vam pomoći da očistite grlo od sluzi i omogućiti vam da bolje spavate.
Čaj za bronhitis i astmu
Potrebno je pomešati 50 g cvetova jagorčevine, 50 g anisa i 50 g cvetova bagrema. Jednu kašiku mešavine čaja prelijte sa 250 ml ključale vode, promešajte, poklopite i ostavite da odstoji 15 minuta. Procedite i popijte čaj zaslađen medom.
Čaj protiv bronhijalne astme pomaže kod:
- bronhijalne astme
- olakšava disanje
- smanjuje tegobe alergijske astme
- upale bronhija
Upotreba ČAJA protiv BRONHIJALNE ASTME preporučuje se za olakšavanje iskašljavanja i ublažavanje tegoba kod astme.