Psorijaza može da se aktivira usled stresa, pušenja, upotrebe nekih lekova i prekomerne upotrebe alkohola. Iako je normalno da se koža ljušti, odnosno da se ćelije kože zamenjuju, kod psorijaze se to dešava na svaka tri do četiri dana, umesto na dvadesetosam, što je normalno.
Presudnu ulogu u nastanku i razvoju psorijaze imaju poremećaji imuniteta, jer imunitet počinje da napada svoj organizam, usled čega počinje upala. Psorijaza je posredovana T-limfocitima, koji podstiču keratinocite da se četiri do šest puta brže dele. Ukoliko se ne pristupi pravilnom lečenju moguće su značajne posledice po funkcionisanje unutrašnjih organa.
Poznato je da psorijaza utiče na pojavu dijabetesa, depresije, psorijaznog artritisa i bolesti srca. Pored toga, osobe sa psorijazom trpe niz neprijatnosti u socijalnoj sferi u zavisnosti od toga koliko je njihov problem izložen.
Genetika
Studije ukazuju da bi većina slučajeva psorijaze mogla biti nasledna, zbog učestalosti pojave psorijaze u porodicama osoba sa tim problemom. Smatra se da određeni geni mogu biti povezani sa psorijazom, ali tačan način na koji se to dešava još nije jasan.
Infekcije
Infekcije često učestvuju u razvoju psorijatičnih simptoma. Bakterije, naročito streptokok, su najčešće uključeni patogeni i povezani su sa kapljicnom psorijazom. Infekcija virusom humane imunodeficijencije (HIV), iako nije direktan uzrok psorijaze, dokazano povećava verovatnoću pojave težih oblika psorijaze, ako osoba već ima psorijazu.
Floraderm krem
- – psorijaze, crvenila i perutanja kože
- – svrab, suvoća, ispucalost kože lica i tela dece i odraslih osoba
- – dermatitisa (ekcema): atopijskog, kontaktnog, seboreičnog
- – eritema (crvenila kože) i osipa (nastalih usled dejstva spoljašnjih faktora sunca, vetra).
- – urtikarije (koprivnjače)
- – vraća koži neophodnu vlažnost i elastičnost