Najčešći oblici poremećaja štitne žlezde su: usporen rad, odnosno hipotireoza i ubrzani rad ili hipertireoza, zapaljenje štitne žlezde (akutna upala, subakutna upala ili De Kuervain-ov tiroiditis i hronična upala ili Hašimotov gotireoidni tiroiditis bez andanditisa), struma i struma multinodosa), te benigni i maligni tumori štitne žlezde, kao i retke metastaze drugih karcinoma u tiroidni/sekundarni depoziti.
Koji su najčešći simptomi hipotireoze?
Hipotireoza je metabolički poremećaj uzrokovan smanjenjem količine tiroidnog hormona u organizmu, koji se manifestuje brojnim simptomima, a svi simptomi su rezultat smanjenog metabolizma. Pacijenti se žale na umor, pospanost, letargiju, dobijaju na težini, tromi su, imaju spor tok misli sa stalnim osećajem hladnoće. Često se javlja zatvor, koža postaje bleda, suva i ljuskava, a u težim slučajevima javlja se edem (otok) i srčana insuficijencija. Nokti su lomljivi, kosa suva, teško se češlja, izmenjenog kvaliteta, glas je promukao zbog edema glasnih žica, razvija se gubitak sluha, javljaju se poremećaji menstrualnog ciklusa (izostanak ovulacije kod žena), sterilitet se javlja i kod muškaraca i kod muškaraca. žene. Posebno je opasno što se ovi simptomi kod Hašimoto tiroiditisa razvijaju postepeno, pa se pacijenti često naviknu na njih i tako mnogi simptomi ostaju neprepoznati do uznapredovalog stadijuma bolesti. Važno je napomenuti da dobar broj pacijenata nema izražene tegobe, a kod njih se slučajno otkriva hipotireoza.
Koliko su dodaci ishrani važni za zdravlje štitne žlezde?
Kod hipotireoze, subkliničke hipotireoze i Hašimoto tiroiditisa potrebno je blagovremeno otkriti nutritivni deficit, a preporučuje se, uz niz hormona, određivanje nivoa vitamina D, vitamina B12, gvožđa i feritina, zatim prolaktina i lipidni status. Dodaci ishrani kao što su selen, jod i B kompleks doprinose boljem funkcionisanju štitne žlezde.
Jod je potreban za normalno funkcionisanje štitne žlezde, kao i za proizvodnju tiroidnih hormona. Selen igra suštinsku ulogu u pretvaranju hormona T4 u T3 (aktivni oblik hormona), tako da će ozbiljan nedostatak selena biti praćen smanjenjem T3, što dovodi do simptoma hipotireoze. B vitaminski kompleksi smanjuju osećaj umora i iscrpljenosti organizma i doprinose održavanju normalnog energetskog metabolizma.
Mio-inozitol je direktno uključen u delovanje tireostimulirajućeg hormona (TSH) i doprinosi očuvanju emocionalnog i mentalnog zdravlja i mirnom snu. Njegov nutritivni deficit, kao i propadanje štitaste žlezde, mogu biti uzrok simptoma anksioznosti. Neravnoteža šećera u krvi takođe može biti uzrok Hashimoto tiroiditisa i anksioznosti. Utvrđeno je da mio-inozitol pomaže u ublažavanju ovih simptoma.
Tirox biljne kapi za regulisanje rada štitne žlezde se koriste za lečenje bolesti poremećaja rada štitne žlezde:
- za benignu eutiroidnu gušavost kod pacijenata s normalnom funkcijom štitne žlezde,
- za sprečavanje ponovne pojave gušavosti posle operacije,
- kod smanjenog lučenja hormona,
- za sprečavanje ponovne pojave tumora kod pacijenata s karcinomom štitne žlezde,
- za uspostavljanje ravnoteže hormona štitnjače i
- kada se pojačano lučenje hormona leči antitiroidnim lekovima.