Napad panike ili anksioznosti najčešće se javlja kod mladih odraslih osoba, traje oko 10 minuta, a mnogi, kada ga prvi put dožive, žure u bolnicu misleći da će umreti. Iako stvar nije tako ozbiljna, simptomi su zastrašujući.
Napad panike – lečenje i samopomoć
U slučaju da dobijete napad panike, najvažnije je da duboko udahnete, a savetuje se i da legnete na pod, podignete noge i naslonite se celom dužinom tela, do vrata, o zid.
Sam po sebi, napad panike nije ozbiljna pretnja po zdravlje, ali ako se ponovi više puta, pacijent razvija strah od mesta/situacija gde se napad dogodio i počinje da ih izbegava.
Tako nastaje stanje koje se zove panični poremećaj, a može uključivati i razvoj straha od boravka u zatvorenim prostorima, vožnje autobusom, odlaska u školu, na posao itd.
Ovakvi strahovi mogu biti veoma onesposobljavajući i značajno poremetiti normalno svakodnevno funkcionisanje pojedinca u društvu, porodici itd. To je zapravo „začarani krug“ napada i straha od napada.
Lečenje napada panike i paničnog poremećaja je obično veoma uspešno.
Među psihoterapijskim pristupima primenjuje se kognitivno-bihejvioralni pristup, čija je svrha prepoznavanje i smanjenje iracionalnih misli i ponašanja koji stimulišu simptome panike i stvaraju začarani krug paničnog poremećaja.
Tokom terapije pacijent stiče uvid u prirodu bolesti, kako nastaju njegovi napadi, uči da se suoči i nosi sa svojim napadima panike i situacijama koje ih pojačavaju i da se oslobodi izbegavajućeg ponašanja koje ograničava njegovo svakodnevno funkcionisanje.
Samopomoć
Postoji nekoliko načina na koje obolela osoba može doprineti uspehu lečenja paničnog poremećaja i kontroli napada panike.
- izbegavajte da pijete kafu i druge stimulanse koji doprinose izazivanju napada panike
- izbegavajte konzumiranje alkoholnih pića i ostavite pušenje
- dnevne lagane rekreativne vežbe, optimalno oko 30 minuta dnevno laganih aerobnih aktivnosti na vazduhu (hodanje, džogiranje…)
- učenje i primena tehnika upravljanja stresom, meditacija, joga
- učenje i primena tehnika opuštanja i tehnika disanja
- duhovna praksa i duhovno druženje
Tehnike opuštanja pomažu u opuštanju mišića, a cilj je koncentrisati se na određene mišićne grupe i voljno ih opustiti. Tehnike disanja, pored opuštanja, korisne su i za uvežbavanje kontrole normalnog disanja u slučaju napada panike, kada je osoba sklona hiperventilaciji (ubrzanom disanju).
Prirodne biljne kapi Pasiflora pomažu kod:
- UZNEMIRENOSTI I NAPETOSTI
- RAZDRAŽLJIVOSTI
- POREMEĆAJ SNA (nesanica)
- ANKSIOZNOSTI I DEPRESIJE
- TAHIKARDIJE
- PARKINSONOVE BOLESTI