Od puberteta, hormoni određuju i naše raspoloženje. Hormoni su hemijski prenosioci poruka koji podstiču rad svake ćelije u organizmu. Zbog takve uloge, posledice narušavanja njihove ravnoteže osećaju se u celom organizmu.
Najvažniji hormoni
Estrogen
Luče ga jajnici, a njegov najvažniji zadatak je produkcija jajnih ćelija i kontrola ovulacije.
Progesteron
Stvara ga žuto telo (corpus luteum) u jajnicima. Njegova uloga je da omekša unutrašnji omotač materice radi održavanja njenog optimalnog stanja tokom trudnoće.
Insulin
Luči ga pankreas, a uloga mu je da distribuira šećer iz krvi u ćelije. Poremećaj lučenja ovog hormona uzrokuje pojavu dijabetesa.
Testosteron
Iako se radi o muškom hormonu, proizvodi ga i žensko telo. U nedavno urađenim istraživanjima utvrđeno je da testosteron igra ulogu u kontroli rasta folikula u jajnicima, koji oslobađaju jajne ćelije.
Kortizol
Luče ga nadbubrežne (adrenalne) žlezde. On obezbeđuje određen nivo šećera u krvi, koji je neophodan za prevazilaženje stresnih situacija. Međutim, previše kortizola u organizmu može da blokira imunitet I naruši sposobnost začeća.
Tiroksin i trijodtironin
Tiroidna žlezda proizvodi oba hormona, koja kontrolišu metabolizam. Zbog ove funkcije, oni utiču na telesnu težinu, telesnu temperaturu i obnavljanje ćelija.
Melatonin
To je hormon sna. Luči ga hipofiza.
Kako hormoni utiču na naše zdravlje
Emocije
Mnoge žene koje uzimaju prepisane antidepresive u godinama koje prethode menopauzi osećaju nuspojave zbog pada nivoa estrogena, karakterističnog za ovaj period života. Zapravo, ispitivanja su pokazala da terapija nadoknade testosterona i estrogena značajno popravlja raspoloženje, i to bez primjene antidepresiva.
Težina
Poznato je da je apetit pod kontrolom kombinovanog dejstva dva hormona: grelin podstiče osećaj gladi, a leptin ga potiskuje. Teorijski, što je vaše telo masnije, time proizvodi više leptina. To je mehanizam koji održava ravnotežu telesne težine. Takođe, smatra se da i testosteron igra određenu ulogu u regulisanju težine. Švedski naučnici su otkrili da se u organizmu oko 30 posto žena koje pate od bulimije nalazi povišen nivo testosterona, što pojačava apetit. Kada je određeni broj pacijentica počeo da uzima kontracepcione pilule, nakon mesec dana više od polovine je osetilo umanjenje apetita i prestalo je da se prejeda i namerno izbacuje hranu. Ove efekte osetio je i ostatak pacijentica nakon tri meseca uzimanja pilule.
Izgled
Škotski istraživači su otkrili da žene koje se smatraju “najlepšim” imaju povišen nivo estrogena u organizmu. Naučnici vjeruju da je to zbog toga što viši nivo ovog hormona utiče na punoću usana i obraza. S druge strane, utvrđeno je da snižen nivo estrogena uzrokuje istanjivanje usana i kose.
Prirodni lekovi
Eksperti smatraju da je neadekvatna ishrana jedan od osnovnih razloga poremećaja ravnoteže hormona. Na primer, ako potpuno eliminišete masnoću, kao što rade mnoge žene, organizam ne može pravilno da sintetiše estrogen. Ishrana bogata esencijalnim masnim kiselinama, integralnim žitaricama, svežim namirnicama (voće i povrće), kao i onim koje prirodno sadrže estrogen – mahunarke (pasulj, sočivo, soja) obezbeđuje organizmu neophodne materije. Osim toga, možete da probate preparat na bazi biljke konopljika, koji, kao i svi biljni preparati, olakšava našem organizmu da održi važne funkcije.
Konopljika je poznata kao izuzetna biljka koja se koristi za prirodno lečenje hormonskog disbalansa kod žena. Ova biljka dovodi do ravnoteže između proizvodnje estrogena i progesterona kod žena, čime reguliše mnoge zdravstvene tegobe nastale usled neravnoteže ova dva važna reproduktivna hormona žene.
FLORAVITEX KAPI su potpuno prirodan preparat na bazi konopljike, a mogu pomoći u rešavanju problema vezanih za hormonski disbalans, uključujući: neredovne i bolne cikluse, osetljivost dojki, sterilitet, ciste na jajnicima, policistične jajnike, akne, bubuljice, pojačanu maljavost, tegobe u menopauzi.