Jedan od najvećih zdravstvenih problema sa kojima se muškarci susreću od pamtiveka u svim delovima sveta predstavljaju tegobe sa prostatom. One mogu biti različite naravi, jačine i oblika. Skoro svaki drugi muškarac stariji od 45 godina već je imao problema sa prostatom, a velika je verovatnoća da će ih svi doživeti ukoliko dočekaju poznu starost. U zadnje vreme ta granica starosti u kojoj se muškarci susreću sa ovim problemom sve se više pomera.
Prostata je mišićavi organ veličine oraha koji jednim delom prstenasto zatvara mokraćni kanal. Njena funkcija je produkcija sekreta koji prenosi spermatozoide.
Kako muškarci stare često dolazi do različitih problema sa prostatom, a najčešči su uvećanje prostate, akutna i hronična upala i sve češće rak prostate. Rak prostate je kod muškaraca najčešća vrsta raka uz onaj na plućima. Ono što za žene predstavljaju problem sa dojkom ili reproduktivnim organima to je svakako za muškarce prostata.
Odgovor medicine sastoji se u različitim terapijama ali vrlo često medicinske terapije su nekorisne ili bar nedovoljno korisne. Neke od tegoba koje muče muškarce koji imaju problem sa prostatom su: učestalo mokrenje, nemogućnost potpunog izmokravanja, noćno mokrenje, opšta slabost, hladnoća i bol u donjem delu leđa i genitalija, problemi sa erekcijom, problemi sa ejakulacijom itd.
Što se prirodnih odgovora na ovo stanja tiče njihov izbor nije prevelik. Najzastupljenije je korištenje soka i čaja od brusnice i semenki i ulja od bundeve.
Ipak ovde ćemo vas upoznati sa najjačim oružjem koje nam u prirodi stoji na raspolaganju u borbi sa svim nabrojanim bolestima prostate. Radi se o travi pod nazivom vrbovica ili svilovina (Epilobium parviflorum).
Vrbovica je po ovoj svojoj nameni poznata već par stotina godina ali se vremenom pod uticajem medicine njena moć polako zaboravljala. Biljku je ponovo aktuelizovala najčuvenija narodna vidarka iz Austrije Maria Treben čije su knjige prodate u preko 10 miliona primeraka. Marija Treben izlečila je lično na hiljade pacijenata sa problemima prostate širom Evrope koristeći isključivo skromnu biljku vrbovicu.
ČAJ OD SITNOCVETNE MLEČIKE (VRBOVICA)
Čaj od sitnocvetne mlečike pomaže kod:
- benigne hiperplazije prostate
- otežanog mokrenja
- upale prostate i mokraćnih kanala
- kod tumora prostate i mokraćne bešike
Latinski naziv i familija: Epilobium parviflorum Wither. (Oenotheraceae)
Opis: Stabljika je na preseku okrugla, prekrivena dlakam, pri dnu se razvija rozeta. Listovi su sedeći, jajsto lancetasti, proređeno nazubljeni, najčešće naspramni. Sa naličja su gusto prekriveni dlakama. Cvetovi su četvoročlani, krunični listići su urezani na vrhu, svetloružičasti. Čaura je prekrivena dugim dlakama sa golim uglovima. Raste u umerenom pojasu Evroazije, na vlažnim zapuštenim mestima od nizijskog do planinskog pojasa.
Kao lekoviti deo biljke koristi se: Osušen nadzemni deo biljke (Epilobii herba)
Hemijski sastav: Herba male mlečike sadrži flavonoide, beta sitosterole i njegove estre i glikozid, galnu i egalnu kiselinu i njihove derivate
Način pripreme i upotrebe čaja: Jednu kafenu kašičicu herbe mlečike preliti šoljom (200ml) ključale vode, ostaviti da stoji pola sata, procediti. Piti 3 puta dnevno po šolju čaja.