Ešerihija koli je bakterija koja se prirodno nalazi u debelom crevu gde je korisna u zaustavljanju razmnožavanja drugih loših bakterija. Međutim, kada se pojavi na nekom drugom mestu u organizmu, može prouzrokovati ozbiljne probleme. Najčešći je uzročnik problema urinarnog sistema, upale bešike i sličnih problema. Ako se ne leči pravilno, poteškoće mogu postati dugotrajne i hronične i ozbiljno narušiti zdravlje.
Lečenje Ešerihije koli
U mokraćnim kanalima upravo zbog te bakterije nastaju razne infekcije, a medicina često ne uspeva lako rešiti taj zdravstveni problem. Upotrebom antibiotika u telu se (posebno kod žena) mogu javiti brojne druge gljivične infekcije, a ne leči li se Ešherihija tačnim antibiotikom, ljudskom telu pada imunitet pa se uništavaju i dobre bakterije.
Najčešća i najneugodnija bakterija urinarnog trakta je ešerihija koli, koja se lepi na zidove urinarnog trakta. Ali sok od brusnice na neki način sprečava lepljenje opasnih bakterija za urinarni trakt, pa ih urin lakše izbacuje iz tela. Novija istraživanja pokazuju i delovanje nekih sastojaka iz brusnice na još jednu opasnu bakteriju, Helicobacter pylori, koja je u najvećem procentu uzročnik čira na želucu.
Preporučuje se sok i čaj od plodova i lišća brusnice deci i starijim osobama. Čaj od brusnice se koristi u prevenciji i lečenju svih vrsta bakterija urinarnog trakta.
Ulje divljeg origana ima snažna antimikrobna svojstva i sadrži karvakrol, aktivni sastojak koji je efikasan u lečenju Ešerihije koli rezistentne na lekove.
Kod urinarnih infekcija izuzetno pomažu i čajevi sa antimikrobnim dejstvom, poput pomenutog čaja od brusnice, čaja od peršuna, uvinog čaja i njima slični. Sok od brusnice je takođe delotvoran u ovom slučaju.
Dosta će pomoći i ako konzumirate sirov beli luk, koji je prirodni antibiotik.
Probiotici (jogurt, kefir) i vitamin C (bilo kao suplement ili u hrani poput citrusa) mogu pomoći u prirodnom lečenju Ešerihije koli.
Floracoli biljne kapi
Floracoli biljne kapi su izuzetno efikasne i kad je u pitanju jedna od najupornijih bakterija, Ešerihija koli, kao i kod drugih bakterijskih infekcija. Bakterije koje dospeju u bešiku obično se uklanjaju tokom mokrenja, ali ako bakterije ostanu u bešici, lako i brzo se razmnožavaju što dovodi do infekcije. Infekcijom se smatra ako se u bešici nalazi veliki broj bakterija (100.000 ili više u 1ml mokraće) ili čak i manji broj ali vrlo patogenih bakterija.
Kada dođe do cistitisa ( upale bešike ) E. coli može prodreti preko mokraćovoda u bubreg i izazvati upalu bubrega (pijelonefritis). Upravo da ne bi došlo do tih problema potrebno je piti redovno Floracoli biljne kapi.