Jedan od čestih problema u našim krajevima predstavljaju pesak ili kamen u bubrezima ili žuči.
Ponekad je žučni kamenac toliko sitan da se neprimetno izbacuje iz tela, mada može dostići prečnik i 2,5 cm i napraviti velike probleme. Dok žučni kamenci miruju, bolesnik nema simptome, međutim, kada se pokrenu i zaglave u žučnom kanalu, izazivaju vrlo jake bolove (žučne kolike) ispod desnog rebra, koji se šire u leđa, rame i desnu lopaticu, ponekad se prošire i u grudni koš, što izaziva strah od infarkta srca.
Neretko se javlja mučnina sa povraćanjem, pri čemu nakon izbacivanja sadržaja iz želuca ne dolazi do olakšanja. Ukoliko je kretanje kamenčića udruženo sa zapaljenjem (upala žučne kese), može doći do porasta telesne temperature praćene groznicom. Dešava se da kamen u zuči u potpunosti zatvori žučni kanal i na taj način spreči izlivanje žuči u creva i uzrokuje pojavu žutice. Simptomi kod napada traju od par minuta do par sati, pa čak i do nekoliko dana.
Kamen u žuči i ishrana – žučna dijeta
Nepravilna ishrana jedan od ključnih razloga zašto nastaje kamen u zuči, zbog toga izboru namirnica treba posvetiti punu pažnju. Hrana može smanjiti ili povećati zasićenost žuči holesterolom – što je primarni činilac u nastajanju holelitijaze (cholelithiasis). Neke namirnice mogu poslužiti kao sredstvo za rastvaranje holesterola, čineći ga manje opasnim.
Žučna dijeta preporučuje dvopek od integralnog brašna, kuvani integralni pirinač, durum testenine, bez jaja. Dozvoljena je i upotreba posnog mesa, kuvanog ili pečenog na roštilju, kao i ribe, a mogu se konzumirati nemasni sirevi,maslinovo ulje i belance jajeta (žumance može izazvati kontrakcije). Povrće se jede kuvano, a voće u manjim količinama. Ishrana za kamen u zuči podrazumeva da treba izbegavati pohovano, masno i prženo meso, punomasne sireve i namirnice bogate holesterolom, slatku hranu, previše hladna ili topla jela i napitke. Ne preporučuje se ni povrće bogato celulozom koje, pritom nadima – kupus, krastavac, keleraba, luk, karfiol i mahunarke, prženi krompir i praziluk. Zabranjeni su i povrće iz turšije, sve vrste sirćeta, jaki čajevi, kafa, alkoholna pića i hladni napici. Iz ishrane je neophodno izbaciti papriku, biber, senf i majonez.
Prirodni lek za kamen u žuči od crnog luka i meda
Pomešati sok od crnog luka s medom u odnosu 1:1, pa uzimati 3 puta dnevno po jednu kašiku, 15 -tak minuta pre jela. Ovo sredstvo je odličan prirodni lek za kamen u zuci,ono lagano rastvara sitne kamenčiće.Terapija traje najmanje 30 dana.
Šargarepa za lečenje žuči
Svakodnevno piti po decilitar sveže ceđenog soka od šargarepe ili jesti kašičicu semena šargarepe koje je prethodno preliveno ključalom vodom i ostavljeno da odstoji pola sata. Terapija traje najmanje mesec dana.
Lekoviti ren
Mlado lišće rena oprati, prosušiti salvetom i iscepkati prstima, pa sipati u staklenu teglu i preliti komovicom ili šljivovicom tako da lišće bude potpuno prekriveno. Teglu držati u frižideru nedelju dana, a zatim procediti i uzimati po kašiku tinkture rastvorene u šoljici vode 3 puta dnevno, pola sata pre jela. U težim slučajevima, potrebno je 5-6 ovakvih tegli.
Čaj za regulaciju lučenja žuči
- regulisanja lučenja žuči
- kod varenja i nadimanja
- kamena u žuči
Sastav:
Herba petrovca ( Agrimoniae herba )
Herba kičice ( Centaurii herba )
Herba podubice ( Chamaedryos herba )
Cvet kamilice ( Chamomillae flos )
Plod šipurka ( Cynosbati fructus )
Kora krušine ( Frangulae cortex )
Plod kleke ( Juniperi fructus )
Herba pitome nane ( Menthae piperitae herba )
Herba hajdučke trave ( Millefolii herba )
Herba trave ive ( Teucrii montani herba )
Cvet smilja ( Helichrysi flos )