Potrebno je da prođe cela godina dana bez menstruacije, da bi se moglo reći da je žena u menopauzi. Ukoliko se desi da menstruacija izostane, primera radi, šest meseci, a onda je dobijete, to znači da niste u menopauzi.
Kada počinje menopauza
Mnoge žene decenije života provode boreći se sa simptomima koji prate menstruaciju: nadutost, grčevi, promene raspoloženja, a da i ne pominjemo krvarenje koje se prilično često zna desiti u veoma nepoželjnim trenucima. Međutim, sasvim prirodno će doći do kraja ovih tegoba, a što se najčešće dešava kada žena uđe u menopauzu.
Kako telo proizvodi manje estrogena i progesterona u tridesetim godinama života, tako i menstruacija počinje da se menja, a jajnici vremenom prestaju da proizvode jajašca te dolazi do prestanka menstruacije.
Prosečna starost, kada žena ulazi u menopauzu, je između pedesete i pedeset i prve godine života.
Međutim, par godina pre toga možete doživeti simptome koji se najčešće povezuju sa menopauzom – valunzi, noćno znojenje i vaginalna suvoća – što je faza koja se naziva perimenopauza. Tokom ove faze, žene i dalje imaju menstrualni ciklus, iako on može biti neredovan. Menstruacija može biti obilnija ili slabija, češća ili ređa.
Perimenopauza, u proseku, traje oko četiri godine, ali može trajati i tek par meseci ili značajno duže. Posle četrdeset i pete godine života, kod žene je sasvim uobičajeno da ima neredovnu menstruaciju, valunge i vaginalnu suvoću tokom odnosa.
Rani znaci menopauze uključuju: neredovnu menstruaciju, valunge, vaginalnu suvoću, noćno znojenje, probleme sa spavanjem, promene raspoloženja, dobijanje telesne težine, stanjivanje i proređivanje kose, suvu kožu, gubitak punoće dojki.
Ovi simptomi mogu trajati i par godina nakon zadnje menstruacije. Neki od njih nestaju vremenom, a drugi, kao što je vaginalna suvoća, imaju tendenciju da se pogoršavaju s godinama.
Floravitex biljne kapi smanjuju ili otklanjaju tegobe usled hormonskog disbalansa kao što su:
– bolne menstruacije (dismenoreja)
– predmenstrualni sindrom (PMS, bol i nadutost grudi, glavobolja i dr.)
– neredovne menstruacije
– nenormalna krvarenja materice
– neplodnost usled hormonske neravnoteže (sterilitet prouzrokovan insuficijencijom žutog tela – menstrualni poremećaj ovulacije)
– endometrioze i zapaljenska oboljenja karlice
– sindrom policističnih jajnika
– acne vulgaris
– komplikacije u menopauzi, emocionalni disbalans