Jod je naročito važan za pravilan rad štitne žlezde, u čijim hormonima je je jod sastavni element. Hormoni štitne žlezde regulišu metabolizam, rast i razvoj svih organa, a naročito mozga. Količina joda u štitnoj žlezdi zavisi od količine joda koju unesemo u organizam, jer ga ljudsko telo ne može samo proizvoditi.
Jod je važan za organizam
Neodstaci joda se itekako reflektuju i na naš spoljašnji izgled. Jedan od vidljivih nedostataka joda je suva, gruba i iritirana koža. Detoksikacija našeg organizma se vrši putem kože, znojenjem kada naše telo izbacuje toksine pa čak i nepotrebne kalorije, ali i na taj način reguliše telesnu temperaturu. Nedostatak joda može da naruši ovaj prirodni tok.
Receptori za jod nalaze se u leukocitima, pa nam jod tako pomaže u borbi protiv infekcija. Osim toga, baš poput vitamina C, deluje i kao snažan antioksidans. Zato se kaže da jača odbrambenu moć imunog sistema pomažući mu da se oslobobodi štetnih materija. Kada ga ima dovoljno, drži autoimuna oboljenja pod kontrolom, štiti organizam od invazije mikroba, naročito u organima za varenje, i utiče na stvaranje T-ćelija imunog sistema.
Uloga joda u procesu dobrog funkcionisanja štitne žlezde je nezamenljiva, s obzirom na to da T3 i T4 hormoni sadrže jod u svom sastavu. Kada nema dovoljno joda štitna žlezda ne može da luči potrebnu količinu hormona, usled čega dolazi do hipotireoidizma ili oslabljene funkcije štitaste žlezde. Suprotno, kada štitna žlezda proizvodi više hormona – javlja se hipertireoidizam ili pojačana funkcija štitne žlezde.
Joda najviše ima u algama
Kako biste snabdeli telo jodom važno je da pijete dosta vode i jedete sezonsko voće i povrće. Najviše ga ima u morskoj ribi, plodovima mora i algama. Zatim u tofu siru, jajima, brusnicama, ribizlama, bananama, krompiru i pasulju. Mladi nedozreli plodovi oraha veoma su bogati ovim mineralom.
hipoTIROKSAN biljne kapsule preporučuju se za:
– Pravilan rad štitne žlezde
– Hašimoto
– Normalnoj proizvodnji tiroidnih hormona
– Normalnom funkcionisanju nervnog sistema (stres, napetost, panika, depresija, letargija)
– Usporenog metabolizma (dijabetes, hiperholesterolemija gojaznost, opstipacije)
– Opadanje kose, suva koža, lomljivi nokti
– Slabost i bol u mišićima i zglobovima
– Gušavost
– Jačanje imuniteta