Prema glavobolji, naročito ako je uporna ili praćena gađenjem ili povraćanjem, ne treba se odnositi olako. U slučajevima glavobolje koja traje duže, kao i kod glavobolja koje se češće ponavljaju, treba izmeriti temperaturu, prokontrolisati mokraću, krvni pritisak, eventualno oči, nos i nosne šupljine itd. U slučaju glavobolje praćene visokom temperaturom treba obavezno zatražiti pomoć lekara.
Kod nekih osoba glavobolja se javlja samo noću, kod drugih izjutra pri ustajanju. Neke glavobolje su usredsređene u predelu čela, druge na slepoočnicama, treće na potiljku, četvrte na temenu itd.
Neke glavobolje, čiji uzrok nije lako utvrditi, poznate su pod imenom migrena.. Migrena je naročito česta u izvesnim neuropatskim porodicama, zahvata polovinu glave, obično istu, a glavobolja je jaka i često praćena izvesnim poremećajima vida.
Jedan od najčešćih uzroka glavobolje je dehidracija, odnosno nedovoljan unos tečnosti u organizam. Upravo toga, svi koji pate od čestih glavobolja dnevno bi trebalo u organizam da unesu najmanje 1.5 l tečnosti, odnosno vode. Ako, nakon što ste rehidrirali organizam i dalje osećate glavobolju, pokušajte s oblogama. Ako vam više odgovaraju topli oblozi, utoplite glavu vunenom kapom, stavite na čelo prethodno zagrejanu lanenu krpu, lezite i pokušajte da se opustite.
Kofein
Kofein obično odagna glavobolju, ali ako se konzumira u prevelikim količinima delovaće suprotno. Osim toga, ako odjednom prestanete da pijete kafu vrlo je verovatno da ćete imati glavobolje sve dok se organizam ne navikne da funkcioniše bez kofeina.
Stres
Tenzione glavobolje, koje su najuobičajeniji oblik, posledica su fizičkog ili emocionalnog stresa. Predugo gledanje u monitor računara bez pauze jedan je od najčešćih uzroka fizičkog stresa. Zato svakih pola sata napravite pauzu, protegnite se i gledajte u daljinu. Emocinalni stres obično je teže ukloniti.
Lečenje glavobolje lekovitim biljem
Vratić se najčešće koristi kao lek jer smanjuje serotonin, a kad se krvne žile stežu, tad se baš on luči, te vratić to sprečava. Može se žvakati par listića, ili da se uzimaju kapsule. Ako dođe do akutnog napada odmah uzeti 3-4 kapsule na 4 sata (ne više od 12 na dan). Migrene se mogu lečiti smesom crvenog gloga, lipe, ušljivca, kapice i snežne lopte, koja se pije tri puta na dan. Tri doze kanadskog ljutića smanjuju bol. U slučaju javljanja mučnine i povraćanja, uzmite 500mg sušenog đumbira sa vodom (može i na dva sata).
MIGRESAN BILJNE KAPSULE su na bazi ekstrakta povratića i preporučuju se kao pomoćna terapija u profilaksi migrene.
MIGRESAN BILJNE KAPSULE mogu da pruže olakšanje kod:
- – migrene i glavobolje
- – artritisa, artroze
- – gihta i drugih reumatskih oboljenja
- – menstrualnih bolova
- – pomažu kod visokih temperatura.
Upotreba:
Dva puta dnevno po jedna kapsula (ujutru i uveče). Za najbolje rezultate, potrebno je koristiti ovaj preparat minimum 6 do 8 nedelja.