Imuni sistem je podeljen na urođeni i stečeni. Urođeni imunitet predstavlja prvu liniju odbrane i sa njim se virusi prvo susreću kada se nađu u našem telu. Stečeni imunitet cilja patogene sa kojima je telo već imalo kontakt i stvara memorijske ćelije tako da organizam može da prepozna patogene ako se ponovo pojave.
Na žalost, mnogi virusi, poput virusa gripa i prehlade, mutiraju i prilagođavaju se, zbunjujući memorijske ćelije i uspešno nas inficiraju. To važi i za koronavirus, iako se o njemu ne zna mnogo toga, u osnovi je virus.
Jačanje imuniteta
Hranljive materije se nalaze u velikim količinama u ishrani bogatoj voćem i povrćem, ali ishrana mora da bude raznovrsna, da sadrži i druge namirnice u kojima se hranljive materije nalaze.
Za one koji se strogo pridržavaju biljne ishrane važno je da vitamine i minerale koje ne mogu dobiti iz biljaka, ili ih ne mogu dobiti u potrebnoj meri, poput gvožđa, vitamina B12, kao i omega 3 masnih kiselina, unose putem suplemenata.
Međutim, preporučuje se da što više hranljivih materija unosimo putem hrane jer prekomerni unos suplemenata može da dovede do oštećenja jetre.
Jedna od najboljih namirnica za jačanje imuniteta je voće, zbog visokog sadržaja polifenola, posebno flavonoida. Polifenoli se takođe nalaze u orasima, povrću, čaju i kafi.
Jačanju imuniteta doprinose i zdrava creva, a ključ zdravih creva je ishrana bogata vlaknima.
Ne treba zanemariti značaj fizičke aktivnosti u jačanju imuniteta. Čak i kada ste u zatvorenom prostoru, što je sada slučaj zbog pandemije koronavirusa, bitno je da ste aktivni u skladu sa svojim mogućnostima, zdravstvenim stanjem i godinama.
Lagane vežbe, hodanje, makar to bilo iz prostorije u prostoriju, ima značaja, samo da ne sedite ili ležite previše, ako to nije preporuka lekara.
Manjak fizičke aktivnosti je uzrok mnogih bolesti, među kojima se izdvajaju kardiovaskularne bolesti i dijabetes.
Čaj za imunitet
Čaj za imunitet se preporučuje kao preventiva za jačanje imuniteta osetljivoj populaciji kao što su hronični bolesnici, osobe koje su pod velikim psihofozičkim stresom, osobama koje su sklone čestim respiratornim i urinarnim infekcijama i sl.
U sastav mešavine Čaj za imunitet ulaze biljke virak, bela imela, zeleni čaj, artičoka, koriva.
Najbolji efekti postižu se kada se sa korišćenjem započne kod prvih simptoma gripa ili prehlade, odnosno pre nego što se bolest razvije, kako bi organizam uspeo da se odupre infekciji, kao i preventivnom upotrebom u jesenjem i zimskom periodu kada su najčešće respiratorne infekcije.
Čaj za imunitet u kombinaciji sa našim Imunoflora kapima je naša prva linija odbrane protiv brojnih virusa i bakterija koje bi mogle da naškode našem organizmu. Samim tim jasno je zašto imunitet treba jačati i čuvati sve vreme. Imunitet ipak nije svemoguć i potrebno mu je pomoći kako bi svoj posao obavljao najbolje što može. Pravilna ishrana, dovoljno sna i fizičke aktivnosti, osnovni su faktori koji pomažu u izgradnji jakog imunog sistema.
Biljne kapi Slatki pelin se koriste:
- Za jačanje imuniteta
- Za lečenje malarije
- Kod virusnih, bakterijskih i gljivičnih infekcija
- Kod parazitskih infekcija
- Kao pomoćno sredstvo u prevenciji i tretmanu malignih bolesti