Dijabetes je sve prisutnija bolest koja se brzo širi. Procene pokazuju da jedna od 11 odraslih osoba pati od dijabetesa tip 2, a čak 46% ljudi nije ni svesno da ima problema sa kontrolom šećera u krvi. Danas se procenjuje da postoji oko 415 miliona obolelih, a očekuje se da će taj broj do 2040. godine porasti na 642 miliona.
Nepovoljan način života, loša ishrana i nedostatak fizičke aktivnosti doprinose tome da sve mlađe osobe obolevaju i da se prvi simptomi prepoznaju u ranijem uzrastu.
Pored redovnog testiranja krvne slike koje pokazuje nivo šećera, insulinska rezistencija predstavlja ozbiljan problem. Ona se dijagnostikuje na drugačiji način, a čak 46% odraslih pati od nje. Insulinska rezistencija se razvija postepeno i uzrokuje smanjenje sposobnosti ćelija da prihvate insulin, koji je odgovoran za transport glukoze u ćelije. Ovo stanje može nastati, između ostalog, i zbog prekomernog unosa ugljenih hidrata, iako to nije jedini uzrok.
Ako se insulinska rezistencija ne reguliše na vreme, može dovesti do razvoja dijabetesa. Zato je važno pravovremeno prepoznati ovo stanje, kao i utvrditi opšte zdravstveno stanje, što je moguće jedino putem laboratorijskih analiza.
Insulinska rezistencija
Testiranje insulinske rezistencije počinje uzimanjem uzorka krvi na prazan stomak kako bi se utvrdio nivo glukoze u krvi. Nakon toga, pacijent pije rastvor glukoze koji lekar odredi, a zatim se krv uzima u intervalima od 30, 60, 90 i 120 minuta kako bi se pratila promena nivoa šećera u krvi. Insulinska rezistencija se dijagnostikuje ako se nivo šećera nakon 120 minuta ne spusti do predviđene vrednosti. Na osnovu rezultata, lekar može dobiti odgovore na ključna pitanja:
– Kako funkcioniše pankreas?
– Da li nivo insulina raste?
– Kako ćelije reaguju na unos glukoze?
– Da li su potrebna dodatna testiranja?
Na osnovu ovih informacija, lekar može preporučiti odgovarajući način regulacije nivoa šećera u krvi. Što pre bude otkriven problem, to je lakše kontrolisati stanje i smanjiti štetu u organizmu.
Insulinska rezistencija je često prvi korak ka razvoju dijabetesa, ali ako se rano prepozna, može se promeniti način ishrane i smanjiti unos ugljenih hidrata, što omogućava telu da lakše reguliše nivo glukoze i poboljša zdravstveno stanje, često bez potrebe za lekovima ili uz minimalnu upotrebu.
Redovne posete laboratorijskim centrima i uključivanje testova za insulinsku rezistenciju od ključne su važnosti za pravovremeno prepoznavanje i prevenciju ozbiljnih bolesti, a ovo je samo jedan od primera.
>>> Pročitajte i …. Rani znakovi dijabetesa
Floradijabet kapi su 100% prirodni biljni preparat na bazi grčkog semena, pelina, artičoke i koprive, rađene sa organskim voćnim destilatom.
Floradijabet biljne kapi pored smanjenja, odnosno normalizacije nivoa šećera u krvi, pozitivno deluju na sve metaboličke procese u organizmu, pa se upotrebom ovih kapi istovremeno reguliše i nivo holesterola i masnih materija u krvi.