Hronični stres najčešće tiho, ali konstantno utiče na naš organizam, koji sve proživljava i pamti. S obzirom da nas stres štiti, pomaže nam da preživimo i borimo se sa izazovima, gde nastaje problem? Problem u stresnoj reakciji nastaje zbog toga što nervni sistem ne pravi razliku između stvarne, fizičke i emocionalne ugroženosti. Stres tako postaje konstanta u životu i vremenom može preći u hronični stres.
Hronični stres menja gotovo sve sisteme u telu. Utiče na varenje, imunološki sistem, hormone, povećava rizik od šloga i srčanog udara, i ubrzava starenje. Najnovija istraživanja pokazuju da hronični stres može značajno da promeni funkcionisanje mozga, otvarajući put za anksioznost, depresiju, kao i mnoge psihičke i mentalne probleme.
Znakovi da ste pod stresom
- hronični umor je jedan od najčešćih i najredovnijih simptoma; javlja se od ranog jutra i ne može se otkloniti spavanjem, već postaje trajan.
- teškoće u koncentraciji i poremećaji sna su takođe česti simptomi
- nervoza, razdražljivost, zabrinutost,
- podložnost strahu, ponekad napadi straha i besa,
- gubitak volje, nezainteresovanost za mnoge aktivnosti, neraspoloženje,
- poremećaji pamćenja,
- bolna zgrčenost nekih mišića (na primer mišića oko vratne kičme)
- psihosomatski poremećaji (lupanje srca, bolovi u grudima, bolovi u stomaku, poremećaji varenja, glavobolje)
- različite infekcije (najčešće herpes) su znak smanjenog imuniteta.
- promena u ponašanju i komunikaciji sa drugim ljudima
Kako izbegavati stres?
Nažalost, uzročnici hroničnog stresa su duboko “ugrađeni” u naš svakodnevni život, bilo da se radi o teškoj finansijskoj situaciji, gužvi u saobraćaju ili problemima na poslu. Uz to, pored ovih manje-više opštih, postoje i brojni individualni faktori stresa.
Ipak, brojne studije su dokazale da čovek može da NAUČI da, dugoročno gledano, kontroliše i amortizuje stes. To je zaista veština, na kojoj mora da se radi. Iako je to mnogo lakše reći nego učiniti, probajte da izbegavate situacije koje su uzrok stresa, te da što više vremena provodite u aktivnostima koje vas opuštaju, u kojima uživate.
Više šetajte, bavite se redovnom fizičkom aktivnošću i uživajte sa porodicom i prijateljima.
Takođe, probajte da pronađete svoj ključ za reagovanje u neposrednim stresnim situacijama. Probajte da razmišljate o dragim ljudima, lepim stvarima koje vas čekaju (godišnji odmor, rođenje deteta i sl), ili da se prisetite najlepših trenutaka u životu. Na kraju, stresne situacije često su relativno beznačajne (npr. gužva u saobraćaju), ali smo mi jednostavno izgubili sposobnost da se nosimo sa njima na svakodnevnom planu.
FITORELAX BILJNE KAPI su potpuno prirodan proizvod koji vam pomaže da se izborite sa stresom na prirodan i bezbedan način. Ove biljne kapi sadrže mešavinu biljnih ekstrakta valerijane, matičnjaka, nane i hmelja, u pažljivo odabranom odnosu – a lekovite supstance koje potiču iz ovih biljaka deluju umirujuće i opuštajuće.
FITORELAX BILJNE KAPI možete slobodno da koristite duže vreme jer ne izazivaju zavisnost, nemaju kontraindikacija i neželjenih reakcija.