Ešerihija koli se najpre razmnoži u mokraćnoj cevi, gde se javlja upala – urethritis, zatim dospeva u mehur i uzrokuje cystitis, a ako se infekcija ne leči i zapusti, ešerihija dospeva u bubrege i prouzrokuje infekciju pyelonephritis.
Ešerihija koli – simptomi i lečenje
Kod crevnih infekcija javlja se proliv, povraćanje, povišena temperatura, malaksalost, iznurenost kao i opšta dehidratacija organizma.
Veliki problem kod ove bakterije je što simptomi ponekad potpuno izostanu, što zna biti vrlo opasno jer nismo svesni bolesti i ne reagujemo na vreme. Bakterija u takvim slučajevima vrlo brzo pređe na bubrege, bešiku i javi se kao infekcija mokraćnih kanala.
Ešerihija koli u mokraći je veoma česta i prvi simtomi su učestalo mokrenje, koje zna biti bolno i praćeno peckanjem, urin je često blago zamućen sa karakterističnim mirisom, a ume se javljati i krv u mokraći.
Postoje mnogi biljni preparati ičajne mešavine koje se koriste za lečenje ešerihije koli, a jedan od najdelotornijih je uvin čaj ili čaj od uve. U narodu poznata i kao medveđe grožđe. Treba biti oprezan kod korišćenja ovog čaja i ne sme se preterati.
Uvin čaj se sme piti više puta dnevno 7 dana, i ukupno ga primenjujte do 5 puta godišnje. Pravi se od celih listova uve. Deca,trudnice i dojilje ne bi smeli da piju ovaj čaj. Ukoliko se pridržavate propisa, ne biste trebali imati nikakve komplikacije (poput mučnine, povraćanja i dekoncetracije).
Preporučuje se i čaj od hajdučke trave i to do pola litra dnevno, sok od đumbira kao i žvakanje korena đumbira.
Ešerihija koli ishrana
Pojačana kiselost organizma izuzetno pogoduje širenju bakterije. Nepravilna ishrana i zagađenost sredine su osnovni razlozi za to. Gazirana pića, slatkiši i industrijski prerađena hrana pojačavaju kiselost te ih treba izbegavati. Zbog toga je pravilna ishrana neophodna da bi se izborili sa bolešću. Bazne namirnice kao sto su šargarepa, geršla će vratiti ph balans našem organizmu. A kao podrška kod urinogenitalnog trakta preporučuju se: kineska anđelika, brusnica, đumbir, kopriva, peršun, neven, pirevina i dr…one pomažu mokrenje i čišćenje mokraćnih kanala.
Floracoli biljne kapi
Floracoli biljne kapi su izuzetno efikasne i kad je u pitanju jedna od najupornijih bakterija, Ešerihija koli, kao i kod drugih bakterijskih infekcija. Bakterije koje dospeju u bešiku obično se uklanjaju tokom mokrenja, ali ako bakterije ostanu u bešici, lako i brzo se razmnožavaju što dovodi do infekcije. Infekcijom se smatra ako se u bešici nalazi veliki broj bakterija (100.000 ili više u 1ml mokraće) ili čak i manji broj ali vrlo patogenih bakterija.
Kada dođe do cistitisa ( upale bešike ) E. coli može prodreti preko mokraćovoda u bubreg i izazvati upalu bubrega (pijelonefritis). Upravo da ne bi došlo do tih problema potrebno je piti redovno Floracoli biljne kapi.