Podmukla bakterija ešerihija koli može izazvati urinarne i crevne infekcije, upalu pluća, meningitis i sepsu. Neki ljudi nemaju problema i lako se izleče, međutim nekad terapija antibioticima traje i više meseci, a ne daje odgovarajuće rezultate. Dosta je i slučajeva izlečenja, kad se infekcija kasnije vrati. Ima više tipova ešerihije. Neki sojevi ešerihije su otporni na antibiotike, pa je neophodno da se okrenemo i prirodnom lečenju.
Ešerihija koli i lečenje
Ova bakterija je, u normalnim okolnostima, redovan stanovnik čovekove crevne flore. Može da se namnoži u slučaju pada imuniteta. Najveći problem je u tome što nekad uopše nema simptoma. Bakterije u organizmu se množe, a mi nismo ni svesni da smo bolesni. U slučaju velikog broja bakterija ešerihije, moguća je malaksalost, drhtavica i visoka temperatura. Lekovi za snižavanje temperature deluju kratkotrajno, jer ako se bolest ne leči adekvatno, temperatura se vraća. Može izazvati dijareju. Ako ešerihija koli udje u mokraćnu bešiku izaziva cistitis, odnosno upalu mokraćnih puteva. Tada se javlja peckanje pri mokrenju. Simptom može biti učestalo i bolno mokrenje, a nekad se pojavi i krv. Ako se bolest zapusti onda upala prelazi na bubrege.
Biljke za lečenje ešerihije koli
Postoje razni biljni preparati, odnosno mešavine biljaka koje pomažu u lečenju ove bolesti. To su uglavnom biljke koje su diuretici i deluju korisno na urinarni trakt.
Biljka koja se najviše preporučuje i daje rezultate je uva ili medveđe grožđe. Pravi se čaj od uve koji se pije više puta na dan. Čaj se pije nedelju dana. Ne preporučuje se za trudnice i malu decu. Bitno je da se za čaj koriste celi listovi uve i da se pravi po uputstvu. To je jedan od uslova za efikasno delovanje.
Efikasno delovanje nije moguće ako je pH vrednost mokraće <7, odnosno ako je kisela. Lakmus papir kada se stavi u tečnost pokazuje na osnovu boje kolika je pH, odnosno da li je neka tečnost kisela ili bazna. Ako se utvrdi da je kisela mokraća onda treba promeniti i ishranu. Kiselost u organizmu je i inače pogodno tlo za razvoj bolesti. Razlog za kiselost je zagadjena sredina i loša ishrana. Izbegavati treba slatku i kiselu hranu, te gazirana pića. Koristiti više povrće u ishrani, odnosno one namirnice koje će odkiseliti vaš organizam.
Kao podrška urogenitalnom traktu i izmokravanju preporučuju se i brusnica, kineska andjelika, đumbir, pirevina, kopriva, peršun, neven itd.
Preventivno delovanje da ne bi došlo do infekcije
Ako znamo da se ešerihija može prenositi preko prljavih ruku, namirnica i preko zagađene vode, jasno je koliko je lična higijena bitna. Oprez nikad nije na odmet pa treba povremeno davati urin na analizu. Važno je piti dovoljne količine vode, jer ukoliko nema dovoljno tečnosti, organizam je podložniji urinarnim infekcijama. Jedan od razloga nastupanja urinarne infekcije može biti upravo nedovoljan unos tečnosti. Uzdržavanje od mokrenja isto tako može biti jedan od razloga. Prema nekim istraživanjima žene su podložnije ovoj infekciji, pa one treba da vode više računa.
Floracoli biljne kapi
Floracoli biljne kapi su izuzetno efikasne i kad je u pitanju jedna od najupornijih bakterija, Ešerihija koli, kao i kod drugih bakterijskih infekcija. Bakterije koje dospeju u bešiku obično se uklanjaju tokom mokrenja, ali ako bakterije ostanu u bešici, lako i brzo se razmnožavaju što dovodi do infekcije. Infekcijom se smatra ako se u bešici nalazi veliki broj bakterija (100.000 ili više u 1ml mokraće) ili čak i manji broj ali vrlo patogenih bakterija.
Kada dođe do cistitisa ( upale bešike ) E. coli može prodreti preko mokraćovoda u bubreg i izazvati upalu bubrega (pijelonefritis). Upravo da ne bi došlo do tih problema potrebno je piti redovno Floracoli biljne kapi.