Virus izaziva infekciju repriratornog trakta, ili nosa grla i pluća. Virus se udiše ili se prenosi, najčešće kapljičnim putem ili preko ruku. Tada, virus putuje do respiratornog trakta i vezuje epitelne ćelije specifičnim molekulima. Kada uđe u ćeliju, uništava protein koji ćelija stvara.
Ovaj proces izaziva simptome gripa, poput kijavice, povišene temperature, curenje iz nosa, kašalj i groznice.
Nakon nekoliko dana, odbrambene ćelije organizma počinju da ubijaju ćelije koje su inficirane virusom. To izaziva kašalj, kojim izbacujemo ćelije iz organizma.
Zašto nas boli glava kada imamo prehladu?
Dok traje infekcija virusom, ćelije se bore, što rezultira brojnim simptomima, a groznica i glavobolja su jedne od njih.
Zašto nas bole mišići kada smo prehlađeni?
Infekcija virusom dovodi do degradacije gena u mišićima, te se oni šire. Zato nas i bole.
Borba protiv gripa i prehlada
Najbolja odbrana od prehlada jeste prevencija, koja uključuje zdravu ishranu, bogatu voćem i povrćem, ispijanje dovoljno tečnosti, fizička aktivnost kao i higijena, koja uključuje redovno pranje ruku.
Kako bismo izbegli da se razbolimo, najbitnija je preventiva. Stoga, u nastavku saznajte šta se preporučuje u borbi sa prehladom i gripom.
- Hidrirajte se. Ispijajte što više vode, priodnih voćnih sokova i čajeva. Telu je potrebna tečnost kako bi pravilno funkcionisalo i borilo se s virusima i bakterijama.
- Ukoliko tu i tamo uživate u čašici alkohola, smanjite količinu. Alkohol umanjuje odbrambeni mehanizam tela, utiče i na kvalitet sna, koji je neophodan za zdravo telo.
- Meni bogat vitaminima, mineralima, vlaknima i proteinima jača imuni sistem. Jedite što više voća i povrća, kao i ribu, jaja i jogurt.
- S vremena na vreme dezinfikujte radni prostor, naročito tastaturu i sto. Uz to, dezinfikujte i telefon ukoliko ga koristite u kancelariji, kao i mobilni telefon.
- Perite ruke što češće, mlakom vodom i sapunom. Ukoliko niste u mogućnosti, koristite dezinfekciona sredstva za ruke, poput gela ili vlažnih maramica.
- Konzumirajte što više cinka, koji pomaže u jačanju organizma i uklanja prve simptome bolesti. Integralne žitarice, riba, jaja i soja samo su neke od namirnica koje su bogate cinkom.
- Čistite nosnu duplju svaki dan kapima ili slanom vodom.
- Redovno se bavite fizičkom aktivnošću kako biste ojačali imuni sistem. Uz to, znojenjem izbacujete toksine.
- Na posletku, postarajte se da dovoljno spavate i da imate kvalitetan san.
BILJNE KAPI IMUNOFLORA
Prirodni preparat za jačanje imuniteta. Imunoflora kapi su bogate mineralima, a posebno kalcijumom, gvožđem, magnezijumom, flavonidima i biljnim sterolima. Tu je i vitamin D, koji je u biljkama prava retkost, vitamin K, vitamini C i A.
Preporučuje se i kao lek kod gljivičnih i bakterijskih virusnih infekcija, alergija, te za eliminisanje parazita iz organizma.