Lista simptoma bolesti štitne žlezde malo je poduža. Problema ima puno i mogu biti vrlo ozbiljni. Izuzetno je važno prepoznati ih i još bolje, sprečiti.
Bolesti štitne žlezde
Hipotiroidizam (oslabljeno lučenje hormona štitne žlezde) je jedan od uzroka povišenog holesterola. Čak 90 % pacijenata s hipotireozom imaju povećan holesterol i/ili trigliceride. Prosečno, nivoi holesterola u krvi pacijenata s nedovoljno aktivnom štitnom žlezdom su 30 do 50 posto viši od poželjnih.
I u funkcionisanju kože veliku ulogu imaju hormoni štitne žlezde. Rast kose i dlaka posebno zavise o štitnjači i njenim hormonima, kao i debljina kože. Lojne žlezde koje proizvode masnoću takođe su pod uticajem štitnjače. Zato ne čudi što poremećen rad štitne žlezde može izazvati različite probleme.
Iako medicina još nema precizne odgovore zašto se to događa, činjenica je da i hipo i hipertiroidizam mogu uzrokovati niz problema s mišićima i zglobovima. Oba uzrokuju ono što nazivamo miopatijama, čime se označavaju bolesti koje pogađaju mišiće kostura. Primer takvog mišića je biceps u nadlaktici ili kvadriceps u bedru.
Gravesova bolest i s njom povezane promene na očima veliki su problem za pacijenata. Kod tih bolesnika oči se izbuljuju prema spolja zbog gomilanja materija u očnoj duplji ili orbiti. Mišići koji pokreću oko nemogu više pravilno funkcionisati, pa je normalno pokretanje očiju i usklađivanje pokreta otežano ili čak nemoguće. Vrlo često, veđe se ne mogu zatvoriti do kraja, pa su oči suve i lako se ozlede.
Kao glavni regulatori metabolizma hormoni štitne žlezde imaju veliki uticaj na težinu povećavajući nivo enzima u ćelijskim mitohondrijama, koji proizvode energiju, hormoni štitne žlezde kontroliršu kako telo sagoreva ugljenehidrate i masnoće.
Problem s težinom povezan sa štitnjačom se tu ne završava. Previše hormona na duži rok može trajno narušiti sposobnost tela da potroši dodatne kalorije.
Tirox biljne kapi za regulisanje rada štitne žlezde se koriste za lečenje bolesti poremećaja rada štitne žlezde:
- za benignu eutiroidnu gušavost kod pacijenata s normalnom funkcijom štitne žlezde,
- za sprečavanje ponovne pojave gušavosti posle operacije,
- kod smanjenog lučenja hormona,
- za sprečavanje ponovne pojave tumora kod pacijenata s karcinomom štitne žlezde,
- za uspostavljanje ravnoteže hormona štitnjače i
- kada se pojačano lučenje hormona leči antitiroidnim lekovima.