Utvrđeno je da uzroci PMS-a potiču od neravnoteže estrogena, prolaktina i nadbubrežnih i tiroidnih hormona. Ovi fluktuirajući nivoi hormona mogu uticati na raspoloženje, ponašanje i fiziološke promene.
To ne znači da prirodne promene koje se dešavaju u ženskom telu tokom menstruacije treba shvatiti kao bolest. PMS se najbolje posmatra kao grupa simptoma koji se mogu ublažiti odgovarajućom ishranom, fizičkom aktivnošću, nutritivnim suplementima i lekovitim biljem. U težim slučajevima, hormonska terapija.
I fiziološki i emocionalni faktori utiču na regulaciju hormona, tako da rešenje nije samo naučiti kako poboljšati ishranu, već i kako se nositi sa stresom i emocionalnim problemima.
Blagotvorno lekovito bilje i PMS
Lekovita upotreba korena sladića poznata je travarima hiljadama godina. Današnji naučnici su utvrdili da je povećanje količine estrogena u poređenju sa progesteronom odgovorno za mnoge simptome PMS-a. Glavni aktivni sastojak korena sladića je glicirizin (takođe poznat kao glicirizinska ili glicirizinska kiselina), jedinjenje za koje se veruje da pomaže u normalizaciji nivoa estrogena. Lekovita svojstva sladića su sastavni deo mnogih biljnih preparata namenjenih ženama.
Divlji jam ublažava predmenstrualni sindrom
Sadrži prirodni progesteron, koji može ublažiti simptome PMS-a ponovnim uspostavljanjem uravnoteženog odnosa estrogena i progesterona. Divlji jam se može kupiti u obliku kreme. Primenjuje se na delove tela gde je koža tanja. Na primer, unutrašnja strana ruku ili butina, lice, vrat, gornji deo grudi i stomak.
Kantarion – Pošto deluje na hormone, uklanja simptome PMS-a i menopauze (posebno česte promene raspoloženja). Pomaže kod menstrualnih grčeva, leči anemiju i još mnogo toga. Može se davati devojčicama tokom puberteta kako bi im pomogao da pravilno razviju svoje polne organe.
Gospina trava (Hypericum perforatum)
Poznata po ublažavanju blage do umerene depresije i anksioznosti
Pomaže kod emotivnih simptoma PMS-a
UPOZORENJE: Može uticati na dejstvo lekova (antidepresivi, kontracepcija)
Maslačak (Taraxacum officinale)
Diuretski efekat – pomaže kod nadutosti i zadržavanja tečnosti
Može se koristiti kao čaj ili dodatak ishrani
Đumbir (Zingiber officinale)
Smanjuje bolove i grčeve, slično kao ibuprofen
Dobar i za mučninu i nadutost
Uzima se kao čaj, dodatak ishrani ili svež
Vitex agnus-castus (Konopljika)
Najpoznatija biljka za PMS i hormonsku ravnotežu
Takođe poznata kao drvo čednosti, ova biljka ima reputaciju regulatora hormona i koristi se za lečenje PMS-a. Studije sugerišu da bi viteks mogao biti faktor koji povećava proizvodnju progesterona. Može doprineti hormonskoj ravnoteži za koju se veruje da uzrokuje predmenstrualni sindrom.
Floravitex biljne kapi smanjuju ili otklanjaju tegobe usled hormonskog disbalansa kao što su:
– bolne menstruacije (dismenoreja)
– predmenstrualni sindrom (PMS, bol i nadutost grudi, glavobolja i dr.)
– neredovne menstruacije
– nenormalna krvarenja materice
– neplodnost usled hormonske neravnoteže (sterilitet prouzrokovan insuficijencijom žutog tela – menstrualni poremećaj ovulacije)
– endometrioze i zapaljenska oboljenja karlice
– sindrom policističnih jajnika
– acne vulgaris
– komplikacije u menopauzi, emocionalni disbalans