Gljivične infekcije kože, odnosno dermatomikoze (popularno nazvane „kožne gljivice“) uglavnom nisu toliko opasne kao sistemske gljivične infekcije, ali mogu biti veoma neprijatne. Osim kože i noktiju, mogu da zahvate i sluzokožu raznih delova tela, poput usta, vagine, pa čak i sinusa. U svakom slučaju, potrebno ih je lečiti kako bi se sprečile trajne promene na zahvaćenim područjima i sprečilo širenje infekcije. Najčešći uzročnici dermatomikoza kod ljudi su sledeće grupe gljivica: dermatofiti, kvasci i, nešto ređe, plesni.
Simptomi gljivične infekcije
Simptomi gljivične infekcije variraju u zavisnosti od vrste gljivice i dela tela koji je zahvaćen. Na primer, gljivična infekcija stopala (atletsko stopalo) može izazvati svrab, ljuštenje i crvenilo, dok vaginalna gljivična infekcija može izazvati svrab, peckanje i abnormalni iscedak.
Lečenje gljivičnih infekcija zavisi od vrste gljivice i lokacije infekcije. Često se koriste antifungalni lekovi, koji se mogu primeniti lokalno (kreme, losioni) ili oralno (tablete). Ponekad je potrebno primeniti tretman na duži vremenski period. Takođe je važno smanjiti faktore rizika, kao što je održavanje higijene i izbegavanje nošenja uske ili vlažne odeće.
Gljivice se lako prenose na članove porodice ili osobe sa kojima zaražena osoba deli kupatilo, bazen ili saunu. Infekcija ne prolazi sama od sebe i samo je pitanje vremena kada će se sa kože stopala proširiti na nokte. Najčešći simptom gljivične infekcije noktiju je zadebljanje i promena boje nokta. Obično nema bolova ili drugih fizičkih simptoma. Međutim, ako se ne leči, može doći do upale kože ispod i oko noktiju, što dovodi do bola.
Kako sprečiti pojavu i razvoj gljivičnih infekcija?
Da biste sprečili razvoj „gljivica“ na stopalima, treba dosledno da se pridržavate higijenskih mera i izbegavate prekomerno izlaganje vlazi. Važno je lečiti gljivične infekcije stopala (kao što je atletsko stopalo), što se lako postiže nanošenjem krema sa antifungalnim svojstvima. Prilikom boravka na javnim mestima kao što su bazeni, svakako je neophodno nositi odgovarajuću obuću.
Visok pH i izmenjena vaginalna mikroflora mogu biti faktor rizika za dobijanje polno prenosivih bolesti, u trudnoći može biti uzrok pobačaja i prevremenog porođaja, a može izazvati i upalne bolesti karlice. Čak 75 odsto žena ima kandidu bar jednom u životu. Iako gljive prirodno žive u našem digestivnom i reproduktivnom sistemu, one takođe mogu postati oportunistički patogeni i napasti ove sisteme. Uzrok je sličan onom kod bakterijske vaginoze, a radi se o poremećenoj ravnoteži mikroflore i povećanju pH vrednosti. Muškarci takođe mogu dobiti gljivičnu infekciju na svojim genitalijama, koju leče primenom lokalnih antifungalnih lekova. Ako su u vezi u kojoj je jedan partner zaražen, oba partnera treba da prođu terapiju.
Candidaplant kapi svojim jedinstvenim sastavom i bogatstvom prirodnih aktivnih supstanci uništavaju kandidu i zaustavljaju njen rast i razvoj, pomažu eliminaciji toksina iz organizma i regeneraciji sluzokože, čime sprečavaju mogućnost ponovnog prekomernog rasta kandide.
Candidaplant biljne kapi su moćan prirodni imunostimulator na bazi divljeg lekovitog bilja koje brzo podižu imunitet i broj belih krvnih zrnaca. Deluje protiv akutnih i hroničnih gljivičnih infekcija, bakterijskih infekcija, upala, jača prirodni imunitet tela na više nivoa.