Deca su sklona prehladama i virusima, pa je veoma važno da imunitet bude jak i da se na pravi način ojačava. Bolje je raditi na jačanju imunološkog sistema nego lečiti prehlade, jer to znači da je imunitet već oslabio i da su vitamini i minerali u organizmu smanjeni.
Kako ojačati detetov imunitet tokom zimskog perioda
Osnovni korak ka jačanju imuniteta je unos voća, povrća i raznovrsne hrane. Međutim, postoji i mnogo drugih načina da se detetu poboljša unos vitamina, na primer kroz užinu ili mleko za bebe, umesto da se oslanjate samo na glavna jela.
Sada je pravo vreme da se posvetite zdravlju deteta, kako bi izašlo iz zime sa što boljim imunitetom, što će mu pomoći da lakše prebrodi prelaz iz zime u proleće, kada se grip i prehlade smanjuju.
Raznovrsna ishrana – osnovni korak u jačanju imuniteta
Da bi se ojačao imunitet, ključno je unositi različite namirnice koje obezbeđuju potrebne vitamine i minerale. Nema potrebe za posebnim znanjem u planiranju jelovnika, dovoljno je da svaki dan uključite različite vrste povrća, kvalitetnog mesa i voća, barem jednu šaku voća dnevno.
Kombinovanje povrća nije komplikovano, jednostavno je da birate različite boje povrća, jer to obezbeđuje dovoljno vitamina koji su potrebni za dnevne potrebe deteta.
Voće takođe treba da bude raznovrsno, a za to su dovoljni izbori poput jabuka, bobičastog voća, banana i citrusa.
Iako je zimi teško pronaći raznovrsne vrste voća i povrća, naš organizam je prilagođen da tokom različitih godišnjih doba unosi odgovarajuće količine vitamina, pa to dugoročno ne izaziva veće probleme.
Zato je važno imati raznovrstan jelovnik tokom cele godine, koristeći sezonske plodove voća i povrća i praveći kombinacije koje obezbeđuju optimalnu količinu hranljivih nutrijenata za pravilan rast i razvoj.
Što više vremena na svežem vazduhu
Da bi se ojačao imunitet, važno je provoditi što više vremena na svežem vazduhu, uz fizičku aktivnost i udisanje čistog, nezagađenog vazduha. Decu treba voditi u šetnje u prirodu, sankanje na snegu, a dovoljno je da nose kapu, šal i rukavice kako bi zaštitili disajne puteve od hladnoće. Čak i kada je temperatura ispod nule, važno je biti na otvorenom.
Zima je takođe vreme kada treba češće provetravati prostorije, ali i iznositi posteljinu i tepihe na mraz, jer to ubija bakterije i viruse koji se mogu nakupiti u zatvorenom. Ovaj postupak smanjuje rizik od zaraza i stvara zdravije okruženje za vaše dete.
Jačajući imunitet deteta u prvim godinama, zapravo ulažemo u njegovu budućnost. Zdrava ishrana i fizička aktivnost čine dobar temelj da dete bude ređe bolesno, a prehlade brže prođu.