Postoji na desetine razloga usled kojih se javlja nadimanje – alergije, hormonalni disbalans, disfunkcija štitne žlezde, problem sa crevima i još mnogi drugi. Možda deluje teško da se izdvoji krivac ali što više informacija možete da pružite o tome kako reagujete na različite namirnice i okolnosti, imaćete jasniju sliku o tome šta izaziva simptome.
Nadimanje, samo po sebi, obično je problem sa varenjem. Da zabuna bude veća, mnoge stvari mogu da utiču na zdravlje creva, sposobnost pravilnog metabolisanja hrane i načina na koji naš organizam prirodno odstranjuje otpad. Zbog tako mnogo faktora koji doprinose nadimanju stomaka – od kojih neki deluju potpuno nepovezani, kao što su san i stres – možete iskusiti nadutost stomaka u bilo koje doba dana ili meseca.
Suprotno uvreženom mišljenju, nadutost stomaka nije isto što i višak masnih naslaga ili voda koja se zadržava u organizmu. Tečnosti ne mogu da se akumuliraju u stomaku; ako istovremeno imate nadutost i retenciju vode u drugim delovima tela (članci, lice, stopala), onda je u pitanju oboljenje koje prouzrokuje oba.
Kod mnogih ljudi uzrok viška gasova u crevima ukazuje na: nepravilno varenje proteina (usled čega dolazi do fermentacije nekih namirnica), nemogućnost potpunog razlaganja šećera i ugljenih hidrata (neka jedinjenja iz složenih šećera zahtevaju prisustvo enzima da bi došlo do potpunog varenja, a moguće je da postoji nedostatak istih) i disbalans crevnih bakterija. U digestivnom traktu postoje bilioni zdravih i nezdravih bakterija koje se nadmeću, a kada „loše bakterije“ prevladaju iz ovog ili onog razloga, disbalans mogu da se jave nadutost stomaka i gasovi.
Počnite od toga što ćete prvo utvrditi da li imate posla sa nekim uzročnim zdravstvenim problemom koji izaziva nadimanje.
Najbolje i najgore namirnice za nadimanje stomaka
Vaša ishrana igra ogromnu ulogu u regulisanju količine vazduha i stolice koji ostaju u vašem digestivnom traktu. Da bi stvari tekle glatko, morate biti sigurni da jedete prave vlaknaste namirnice, u cilju unošenja bar 25 – 30g svakog dana. Ovo nije teško ako jedete mnogo neprerađene hrane, uključujući povrće, voće orašaste plodove/semenke i neka zrna i mahunarke. Ovo vam može pomoći da pratite simptome nakon što unesete neke namirnice koje izazivaju nadimanje u stomaku, međutim, imajte na umu da naduvenost stomaka dolazi usled načina života, a ne samo od hrane na vašem tanjiru.
Neke od najboljih namirnica koje pomažu u borbi protiv nadutosti stomaka su:
Probiotici – „Dobre“ bakterije se zovu probiotici i one deluju kao prijateljske bubice u digestivnom traktu, ubijajući „loše“ bakterije koje mogu da izazovi probleme sa varenjem i reakcijama. Možete da uzimate probiotičke suplemente, ali je bolji prirodan unos preko probiotičkih namirnica u koje spadaju kimči (korejski kiseli kupus), kiseli kupus, jogurt, kefir, kao i kombuha.
Sveži mlečni proizvodi – Kada su pitanju mlečni proizvodi, uvek je preporučljivo da se uzimaju sveži, a ne oni konvencionalni koji se prodaju u marketima koji su pasterizovani/homogenizovani. Proces proizvodnje može da uništi enzime, koji su neophodni za dobro varenje, do te mere da čak i osobe intolerantne na laktozu pomisle da mogu da konzumiraju sveže mlečne proizvode bez negativnih reakcija. Sveži mlečni proizvodi će vam pomoći da izbegnete jogurte obogaćene ukusom (a koji sadrže veštačke sastojke), da uživate u mekom umesto zrelom svežem siru i da konzumirate kefir/jogurt (koji imaju manje laktoze) umesto mleka.
Voće i povrće bogato vodom – Voće i povrće, koje sadrži dosta vode, ključne elektrolite i enzime, su vaši najbolji prijatelji kada hoćete da se rešite nadutosti stomaka prirodnim putem. Probajte da jedete više svežeg ili kuvanog zelenolisnog povrća, krastavca, celera, komorača, artičoka, lubenica, bobičastog voća, povrća kuvanog na pari i fermentisanog povrća.
Biljke, začini i čajevi – Biljke koje su dobre za varenje poput đumbira, maslačka, aloje vere i komorača, koriste se hiljadama godina za smirivanje stomačnih tegoba. Mnoge biljke imaju diuretičko dejstvo i pomažu organizmu da izbaci višak tečnosti, dok su druge, kao što je đumbir, dobre za pražnjenje creva i opuštanje mišića digestivnog trakta, a time i protiv konstipacije. Probajte da jedete sveže mleveno bilje (peršun, origano, ruzmarin itd.), sveže oljušteni koren đumbira, sok aloje vere, biljne čajeve ili koristite eterična ulja. Ne zaboravite da supa od kostiju i zeleni čaj imaju antiupalno dejstvo pa su odličan izbor za zdravlje creva.
Hormonske promene i menstruacija
Za PMS se zna da izaziva nadutost stomaka i probleme sa varenjem jer se usled njega javlja konstipacija i retencija tečnosti. Ovo je uobičajeno i nije za brigu, osim ako ne primećujete druge ozbiljne simptome, kao što su neredovan menstrualni ciklus, fibroidi ili jaki grčevi. Da li će vam stomak biti nadut pre ili u toku menstruacije, zavisi od ciklusa, a neke žene imaju ozbiljnu retenciju vode čak i po dve nedelje.
Zašto se kod žena javlja nadutost stomaka pre, u toku i nakon menstruacije? Tokom prvih dana ciklusa, koji se ponekad zove folikularna faza, raste nivo estrogena i sluzokoža materice deblja, a osim toga, nadimanje stomaka može postati jače kada dođe do ovulacije i do većeg nakupljanja tečnosti i krvi. U normalnim situacijama u toku menstruacije se izbacuje višak tečnosti, tkiva i krvi, što za rezultat ima prestanak nadutosti.
Proherb biljne kapi posebno su efikasne kod lenjih creva, stimulišu rad celokupnog digestivnog sistema, pri čemu smanjuju i tegobe nadutosti i gasova koji se javljaju usled slabog i usporenog rada creva.
Proherb biljne kapi pomažu da se uspostavi normalno i redovno pražnjenje creva, kako kod lakših tako i kod težih oblika zatvora.