Uglavnom nismo svesni srčanih otkucaja, pa kada se javi osećaj da ono kuca snažno ili da mu je ritam nepravilan – izaziva zabrinutost i strah. Ova pojava zaista deluje pomalo dramatično, ali najčešće je u pitanju preskakanje srca na nervnoj bazi koje je ništa drugo do prolazno stanje izazvano stresom, napetošću, naporom, ali i povišenom temperaturom. Uzroci za ovakav poremećaj srčanog ritma mogu biti i konzumiranje kofeinskih napitaka, cigareta i alkohola, preosetljivost na hranu, prejedanje, gastritis, želudačna kila – hijatalna hernija, uzimanje nekih lekova, hiperfunkcija štitne žlezde, ali i oboljenja krvnih sudova.
Normalan broj otkucaja srca kod odraslih osoba je oko 70 u minuti. U veoma malom broju slučajeva srčana palpitacija (nepravilni otkucaji srca) može da predstavlja simptom nekog težeg oboljenja, a procenjuje se da čak oko 80 odsto ljudi tokom života bar jednom ima ove tegobe.
Kod mladih osoba neuredan način života i stres najčešći su uzročnici srčanih palpitacija. Ukoliko preskakanje srca pri naporu prati nesvestica, otežano disanje i lupanje srca ili bol u grudima, obavezan je odlazak kod lekara. Iako je najčešće reč o bezazlenom stanju, samo stručnjak može utvrditi o čemu se radi i šta je izazvalo poremećaj.
HRANA ZA ZDRAVO SRCE
Omega-3 masne kiseline od velikog su značaja za normalno funkcionisanje srca i krvnih sudova i tu činjenicu ne smeju zanemariti ni osobe koje imaju povremene palpitacije. Najbolji izvor ovih korisnih nutrijenata jesu morska riba, semenke lana, riblje ulje, ulje žutog noćurka, orašasti plodovi. Namirnice koje dovode do lupanja srca jesu čokolada i svi proizvodi koji sadrže šećer, jer izazivaju nagli skok glukoze u krvi i, posledično, palpitacije.
Prejedanje je takođe jedan od uzroka nepravilnog srčanog ritma, naročito ukoliko osoba ima gastritis ili hijatus herniju. Velika količina hrane izaziva naprezanje želuca, u koji dospeva veća količina krvi, a samim tim manji je dotok krvi u srce, što dovodi do poremećaja njegovog ritma. Za preskakanje srca, lupanje i palipitacije najbolje je da jedete namirnice koje su bogate sa folnom kiselinom i vitaminima B6 i B12 (pasulj, meso, školjke, tamnozeleno lisnato povrće i integralne žitarice) koji provereno pozitivno deluju na srce. Ako sumnjate da ste preosetljivi na neku hranu, pokušajte da utvrdite koja to tačno namirnica izaziva preskakanje srca i druge probleme i potpuno je izbacite iz ishrane. Ukoliko vam kofein izaziva palpitacije i preskakanje srca, tada pijte kafu bez kofeina ili blagi biljni čaj, recimo od kamilice, koji umiruje nerve, a u sebi ne sadrži kofein.
Preskakanje srca – prirodno lečenje
Glog je od davnina poznat kao odličan lek za srce i pomaže u slučaju srčanih aritmija, palpitacija, tahikardije i angine pektoris, jača srčani mišić, a pritom otklanja nesanicu i nervozu.
Recept za čaj od gloga: Punu kašičicu cvetova gloga preliti sa 2,5 dl vrele vode i nakon tri minuta dobro procediti. Piti tri 3 šolje tokom dana.
Andjelika biljka: deluje kao sedativ, normalizuje srčani ritam, smanjuje nadutost stomaka, pa je odličan izbor za osobe koje imaju problema s palpitacijama.
Dekokt: Kašičicu biljke preliti sa 2,5 dl vode, kuvati 4 minuta i ostaviti da odstoji 10 minuta. Piti 2 šolje dnevno, zaslađene medom.
Valerijana: Ima umirujuće dejstvo i pomaže u slučaju nervne napetosti, anksioznosti, nesanice, a samim tim pomaže i u uspostavljanju normalnog srčanog ritma. Može se koristiti u obliku čaja, ali se češće upotrebljava u vidu tinkture.